Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. novembec 2019, 11:06

Osobnosti vyzvali zriadiť múzeum obetí komunizmu na Slovensku, ÚPN to uvítalo

Osobnosti vyzvali zriadiť múzeum obetí komunizmu na Slovensku, ÚPN to uvítalo

Na snímke symboly kosáka a kladiva, ktoré reprezentujú komunistický režim. FOTO TASR – František Iván

Výzvu podpísal František Mikloško, expremiérka Iveta Radičová, primátor Bratislavy Matúš Vallo, herec Milan Lasica či hokejista Peter Šťastný.

Iniciatíva Aby minulosť nemala budúcnosť zverejnila výzvu na založenie múzea obetí komunizmu na Slovensku. Urobila tak pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

„Signatári iniciatívy vyzývajú vládu SR a všetky zodpovedné inštitúcie na Slovensku, aby prispeli k naplneniu myšlienky vybudovania múzea obetí komunizmu,“ uvádza hovorca iniciatívy Jozef Hajko s tým, že Slovensko má šancu vyrovnať sa s obdobím komunistickej diktatúry a primerane si uctiť obete tohto režimu.

Poukazuje zároveň na to, že obdobný krok vykonali aj iné stredoeurópske štáty.

Komunistická diktatúra v rokoch 1948 až 1989 zasiahla podľa iniciatívy vo vtedajšom Československu všetkých občanov, hlavne tých, ktorí sa jej snažili vzoprieť. Odsúdených a uväznených malo byť viac ako 70-tisíc ľudí, mnohí z nich vo väzení zomreli. Neoprávnené rozsudky smrti mal vykonať režim nad piatimi desiatkami, nútenými prácami malo prejsť viac ako 13-tisíc občanov. Režim mal zároveň internovať takmer 5-tisíc rehoľníčok a rehoľníkov.

„Utrpenie obetí nebolo zbytočné, pretože prispelo k pádu komunistického režimu v roku 1989. Vybudovanie a prevádzkovanie múzea prispeje k uchovaniu historickej pamäte v spoločnosti o tomto temnom období slovenských dejín,“ uvádzajú členovia iniciatívy.

Výzvu podpísala okrem vyššie spomenutých aj filmová producentka Zuzana Mistríková, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, historik Roman Holec, ale aj organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Ústav pamäti národa v stanovisku zaslanom médiám iniciatívu uvítal. Hovorca ÚPN Jerguš Sivoš zdôraznil, že je „našou úlohou zachovať v pamäti obete komunistického režimu a pripomínať ich budúcim generáciám, pretože svojimi činmi a postojmi prispeli k obnove slobody a demokracie. Mnohé z obetí za to zaplatili najvyššiu cenu“. ÚPN je pripravený pri zakladaní múzea obetí komunistického režimu poskytnúť svoje odborné kapacity.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred 2 hodinami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“