Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2019, 13:15

Juncker nepredpokladá novú žiadosť Británie o odklad brexitu

Juncker nepredpokladá novú žiadosť Británie o odklad brexitu

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. FOTO TASR/AP

Odchádzajúci predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa nenazdáva, že Spojené kráľovstvo znova požiada o odloženie svojho vystúpenia z Európskej únie.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Briti to "pravdepodobne neurobia", povedal Juncker v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie rakúskeho denníka Kurier.

Ak by Londýn o odklad brexitu požiadal, Juncker by podľa vlastných slov nepokladal za náležité ich želaniu nevyhovieť. "Ale určite nepadnem na kolená, aby som ich o odloženie prosil," vyhlásil šéf EK. Nemožno však odhadnúť, čo britský premiér Boris Johnson urobí na budúcotýždňovom summite EÚ, pripomenul podľa agentúry APA.

Juncker súčasne povedal, že mal vždy vysokú mienku o pragmatizme Britov, pretože "stoja nohami na zemi" a "nezvlhnú im oči, pokiaľ ide o Európu". On sám totiž nie je "vôbec romantik pre Európu", zdôraznil bývalý luxemburský premiér.

Juncker je "pevne presvedčený", že Európska únia bude naďalej existovať. Vo svete podľa neho panuje "veľký obdiv pre európske výkony" a jemu "neprestajne klopú na dvere s cieľom uzavrieť obchodné dohody".

Obľuba EÚ okrem toho vzrástla po rozhodnutí o brexite. "Preto nemám strach o Európu. Jedine v prípade, ak by sme, v snahe nasledovať populistov, urobili obrovskú chybu a dali sa na ústup z dejín," dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Novou výkonnou riaditeľkou Slovenského národného strediska pre ľudské práva sa stala sociologička a odborníčka na rodovú rovnosť Silvia Porubänová. Do funkcie ju v piatok zvolila správna rada strediska. 

pred 3 hodinami

Zatiaľ nemáme finálnu verziu opatrení, v pondelok bude zasadať krízový štáb. Pravdepodobne nastanú zmeny v nosení rúšok na školách, no pribudnú aj opatrenia v rámci hromadných podujatí,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas po zasadnutí Pandemickej komisie.  

 

pred 3 hodinami

Bývalý obchodný riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tomáš Klouček zostáva vo väzbe. Senát Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí nevyhovel jeho sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu ponechať ho vo väzbe. Klouček je obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmu.