Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. jún 2015

Ďalší iracký arcibiskup žiada Západ, aby zasiahol proti ISIS

Arcibiskup Yohanna Moshe z irackého Mósulu tvrdí, že tisíce vysídlených kresťanov by sa už najradšej vrátili do svojich domovov. Vyzýva svetové vlády, aby islamských militantov vyhnali. 443569337_cf0465941b_o_-_kopia.jpg Moshe sa pre nadáciu Pomoc Cirkvi v núdzi vyj...

Ďalší iracký arcibiskup žiada Západ, aby zasiahol proti ISIS

Arcibiskup Yohanna Moshe z irackého Mósulu tvrdí, že tisíce vysídlených kresťanov by sa už najradšej vrátili do svojich domovov. Vyzýva svetové vlády, aby islamských militantov vyhnali.

Moshe sa pre nadáciu Pomoc Cirkvi v núdzi vyjadril, že za najlepšie riešenie pre 120-tisíc kresťanov, ktorí takto pred rokom utiekli zo svojich príbytkov, považuje vytlačenie Islamského štátu (ISIS) zo severných častí krajiny. "Jediné riešenie, ktoré ich urobí šťastnými a dá im dôstojnosť, je návrat domov,“ povedal.

Spoločnosť nám musí pomôcť

Katolícky arcibiskup, ktorý bol takisto nútený Mósul opustiť, tiež tvrdí, že ak západné krajiny neboli doteraz schopné vyhnať ISIS, mali by vyjsť v ústrety kresťanom a ďalším, ktorí žiadajú o azyl. „Vyzývam medzinárodné spoločenstvo k tomu, že v prípade, ak nás nedokáže ochrániť, musí otvoriť svoje dvere a pomôcť nám začať nový život niekde inde,“ hovorí Moshe.

Prečítajte si tiež: Arcibiskup z Iraku: ISIS treba zastaviť vojenským zákrokom 

Inzercia

Zdieľať

Na druhej strane však apeluje predovšetkým na politických lídrov, aby našli spôsob, ako umožniť utečencom vrátiť sa do svojich miest. „Radšej by sme zostali v Iraku a boli chránení tam,“ dodal.

"Cítim sa ako vo sne alebo akoby som bol opitý. Nemôžem uveriť tomu, čo sa okolo mňa deje," vyjadril sa Moshe. Podľa irackého arcibiskupa je poľutovaniahodné, že v okupovaných kresťanských komunitách sa ničia náboženské artefakty a historické budovy. Ohrozený je hlavne kláštor svätého Benhama zo štvrtého storočia.

„Počul som, že niektoré časti pomerne slávneho a starého kláštora, ktorý ukrýva tisícky Biblií, boli zničené,“ uzatvára Moshe a dopĺňa, že o aktuálnej situácii ich kostolov a kláštorov veľa nevie, pretože v Mósule nezostal nikto taký, kto by ich informoval.

Daniela Matejovičová
Foto: Flickr.com

 

Odporúčame

Fejtón: O čakárňach

Fejtón: O čakárňach

Čakanie sa nám, mladým dynamickým a flexibilným ľuďom, ako hlásajú naše životopisy a motivačné listy, nespája s ničím príjemným. Využívame každú možnosť objednať sa na presnú hodinu, lekárov si vyberáme a meníme podľa toho, či v ich čakárni nestrávime viac ako 15 minút. flickr_hodiny.png ...

Singli po tridsiatke: Generácia zúfalcov?

Singli po tridsiatke: Generácia zúfalcov?

Lesana má 39. Žije v malom meste, pracuje v ženskom kolektíve a stále je single. Jednu z príčin svojej samoty vidí v zženštenej cirkvi: „Dlho som sa pohybovala v prostredí kostolov, zborov, stretiek, ktoré je plné žien...“ Svoj single život nezvláda ľahko: „Nemôžem uveriť tomu, že nebudem nikoho mil...