Ďalší iracký arcibiskup žiada Západ, aby zasiahol proti ISIS

Arcibiskup Yohanna Moshe z irackého Mósulu tvrdí, že tisíce vysídlených kresťanov by sa už najradšej vrátili do svojich domovov. Vyzýva svetové vlády, aby islamských militantov vyhnali.

Moshe sa pre nadáciu Pomoc Cirkvi v núdzi vyjadril, že za najlepšie riešenie pre 120-tisíc kresťanov, ktorí takto pred rokom utiekli zo svojich príbytkov, považuje vytlačenie Islamského štátu (ISIS) zo severných častí krajiny. "Jediné riešenie, ktoré ich urobí šťastnými a dá im dôstojnosť, je návrat domov,“ povedal.

Spoločnosť nám musí pomôcť

Katolícky arcibiskup, ktorý bol takisto nútený Mósul opustiť, tiež tvrdí, že ak západné krajiny neboli doteraz schopné vyhnať ISIS, mali by vyjsť v ústrety kresťanom a ďalším, ktorí žiadajú o azyl. „Vyzývam medzinárodné spoločenstvo k tomu, že v prípade, ak nás nedokáže ochrániť, musí otvoriť svoje dvere a pomôcť nám začať nový život niekde inde,“ hovorí Moshe.

Prečítajte si tiež: Arcibiskup z Iraku: ISIS treba zastaviť vojenským zákrokom 

Zdieľať

Na druhej strane však apeluje predovšetkým na politických lídrov, aby našli spôsob, ako umožniť utečencom vrátiť sa do svojich miest. „Radšej by sme zostali v Iraku a boli chránení tam,“ dodal.

"Cítim sa ako vo sne alebo akoby som bol opitý. Nemôžem uveriť tomu, čo sa okolo mňa deje," vyjadril sa Moshe. Podľa irackého arcibiskupa je poľutovaniahodné, že v okupovaných kresťanských komunitách sa ničia náboženské artefakty a historické budovy. Ohrozený je hlavne kláštor svätého Benhama zo štvrtého storočia.

„Počul som, že niektoré časti pomerne slávneho a starého kláštora, ktorý ukrýva tisícky Biblií, boli zničené,“ uzatvára Moshe a dopĺňa, že o aktuálnej situácii ich kostolov a kláštorov veľa nevie, pretože v Mósule nezostal nikto taký, kto by ich informoval.

Daniela Matejovičová
Foto: Flickr.com

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo