Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. august 2019, 21:00

Slovák Jány skončil v streľbe tretí v Riu a získal miestenku na OH 2020

Slovák Jány skončil v streľbe tretí v Riu a získal miestenku na OH 2020

Slovenský reprezentant v streľbe zo vzduchovej pušky na 10 metrov Patrik Jány. Foto - TASR/Michal Svítok

Doteraz sa len dvakrát prebojoval medzi najlepšiu osmičku na veľkých podujatiach medzi seniormi.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Slovenský reprezentant v streľbe Patrik Jány obsadil tretie miesto vo vzduchovej puške 60 na podujatí Svetového pohára v Rio de Janeiro a vybojoval si miestenku na budúcoročné olympijské hry v Tokiu.

Dvadsaťdvaročný mladík si tak splnil veľký cieľ a zároveň dosiahol životný úspech.

Doteraz sa len dvakrát prebojoval medzi najlepšiu osmičku na veľkých podujatiach medzi seniormi. Dokázal to vlani na SP v Mníchove, kde obsadil finálovú ôsmu priečku a potom v júni na II. európskych hrách v Minsku, na ktorých si svoje maximum o jednu pozíciu vylepšil. Dva týždne po EH navyše získal na 30. Svetovej letnej univerziáde v Neapole zlato.

Jány predvádzal v Riu už v kvalifikácii veľmi dobré výkony, keď v nej obsadil druhú priečku s nástrelom 629,7 b. Predbehol ho len Číňan Sung Pu-chan (632,1). Vo finále neodštartoval najlepšie, no postupne sa prepracoval na druhú priečku. Keď zostali v hre už len traja, Jány sa dostal do rozstrelu s Chorvátom Petarom Goršom, ktorý prehral a obsadil tretie miesto. Z triumfu sa nakoniec tešil Číňan Jü Chao-nan s nástrelom 252,8 bodov, čím vytvoril nový svetový rekord.

Jány sa ešte predtým predstavil v ľubovoľnej malokalibrovky 3x40, v ktorej obsadil 18. miesto výkonom v kvalifikácii 1172 bodov.

Na miestenku do Tokia nedosiahol Juraj Tužinský, keď obsadil deviate miesto vo vzduchovej pištoli 60 a tesne mu ušla finálová osmička. Účasť v nej by mu zaručila aj cestu na budúcoročné hry.

Tužinský nastrieľal v kvalifikácii 580 bodov rovnako ako ôsmy Turek Yusuf Dikec, no ten trafil o jednu desiatku viac a tak postúpil on.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)

pred 2 hodinami

V liturgickom kalendári si veriaci pripomínajú svätého arského farára Jána Mária Vianneyho. Relikvia jeho srdca bude tento rok v októbri putovať po Slovensku. Svätec je patrónom farárov, spovedníkov a všetkých kňazov. (TASR)