Merkelová a Orbán si v Šoprone pripomenú 30. výročie pootvorenia železnej opony

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Merkelová a Orbán si v Šoprone pripomenú 30. výročie pootvorenia železnej opony

Angela Merkelová počas letnej tlačovej konferencie 19. júla 2019 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Merkelová týmto krokom vyjadrí úctu Maďarsku za jeho historicky významný príspevok k znovuzjednoteniu Nemecka.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok pricestuje na pozvanie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána do západomaďarského mesta Šopron, v ktorom si spolu pripomenú 30. výročie tzv. Paneurópskeho pikniku - pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.

Hovorca kancelárky Steffen Seibert v piatok v Berlíne povedal, že Merkelová vyjadrí úctu Maďarsku za jeho historicky významný príspevok k znovuzjednoteniu Nemecka. Obaja politici sa zúčastnia na ekumenickej bohoslužbe v miestnom evanjelickom kostole, kde vystúpia aj s prejavom.

Hovorca zdôraznil, že Maďarsko je európskou partnerskou krajinou, s ktorou má Nemecko veľmi intenzívne hospodárske vzťahy. "Je to krajina, ktorej vláda má odlišný názor na migračnú politiku, a táto známa skutočnosť stále pretrváva," poznamenal Seibert.

V sobotu vo svojom týždennom videopodcaste Merkelová poďakovala Maďarsku za to, že v roku 1989 našlo odvahu otvoriť hranice a tým umožnilo ľuďom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) utiecť na Západ. "Bol to veľmi dôležitý krok v otázke toho, že sme mohli dospieť k pádu (Berlínskeho) múru a potom k nemeckej jednote," uviedla nemecká kancelárka.

Analytička inštitútu Centra pre základné práva (Alapjogokért Központ) Eszter Párkányiová v pondelok vo verejnoprávnej televízii M1 pripomenula, že železná opona bola nielen fyzickou prekážkou, ale aj ideologickou. "Jej demontáž bola prvým momentom odtrhnutia sa od Sovietskeho zväzu," dodala expertka.

Diery v železnej opone podnietili záujem občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí začali počas roka 1989 hromadne utekať do Západného Nemecka. Mnohí trávili dovolenky na Balatone a hľadali príležitosť na prechod do Rakúska. Tá sa naskytla napríklad na tzv. Paneurópskom pikniku v Šoprone 19. augusta 1989.

Počas tohto podujatia organizovaného Paneurópskou úniou sa mala na tri hodiny otvoriť pohraničná brána, aby sa mohli účastníci akcie z Maďarska i Rakúska slobodne pohybovať. Otvor v železnej opone však využilo asi 1000 východných Nemcov, ktorí doslova prebehli na Západ.

Hranica medzi Rakúskom a Maďarskom sa definitívne otvorila v noci z 10. na 11. septembra 1989. Len počas troch dní emigrovalo na Západ asi 15.000 východných Nemcov. Nemecký kancelár Helmut Kohl sa o strihaní železnej opony pri Šoprone vyjadril, že vtedy bola odstránená prvá tehla Berlínskeho múru, ktorý sa začal rúcať 9. novembra 1989.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo