Hrdí na rodinu nechcú zmenu legislatívy, na pochod prišiel aj Danko

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hrdí na rodinu nechcú zmenu legislatívy, na pochod prišiel aj Danko

Účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 20. júla 2019. FOTO TASR - Martin Baumann

V hlavnom meste sa koná aj pochod za práva LGBTI, vytvorili dúhový priechod pre chodcov.

Pochod Hrdí na rodinu má poukázať na dôležitosť rodiny a nezastupiteľnú úlohu otca a mamy pre každé dieťa. Ôsmy ročník pochodu Hrdí na rodinu sa začal v sobotu popoludní na Rudnayovom námestí v hlavnom meste. Účasťou ho podporil aj predseda parlamentu Andrej Danko.

„To, prečo sme sa tu zišli, je iba to, aby sme ukázali radosť z rodiny. To, že deti potrebujú otca a mamu. Pre nás sú deti to najdôležitejšie a chceme, aby sa im dostalo to najlepšie,“ povedal jeden z organizátorov pochodu Anton Chromík z občianskej iniciatívy Hrdí na rodinu. 

Organizátori pochodu nemajú žiadne požiadavky na zmenu aktuálnej legislatívy. „Myslíme si, že je vhodné, aby bol zachovaný tento stav, a dokonca chceme, aby zostala rodina výnimočná v spoločnosti,“ uviedol Chromík.

Ďalší organizátor Marek Nikolov hovorí, že občianska iniciatíva sa nikdy dialógu s liberálmi nebránila. Nezdá sa mu však aktuálne vhodné, aby sa tieto dva pochody stretli.

Organizátori povedali, že nediskriminujú ani nesúdia žiadneho človeka či politika, ktorý sa k nim hlási, privítajú každého. „Budúci rok pokojne privítame aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, ak si bude myslieť, že rodina je naozaj výnimočná a zaslúži si vyhradené miesto v spoločnosti,“ uviedli. 

Predseda parlamentu Danko je rád, že žije v štáte, kde na jednej strane vyjadrili názory ľudia podporujúci komunitu LGBTI a na druhej strane vyjadrili názory ľudia podporujúci pochod Hrdí na rodinu. „Som presvedčený, že to budú slobodné a demokratické vyjadrenia ľudí tak, ako sa to patrí na vyspelý, demokratický a právny štát,“ zhrnul Danko.

LGBTI priaznivci apelujú na politikov, aby ich nezneužívali na svoju kampaň 

Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí sa dnes koná aj Dúhový PRIDE Bratislava. 

Pri tejto príležitosti vytvorili v hlavnom meste dúhový priechod pre chodcov. „Oslávte dnes s nami lásku vo všetkých jej podobách a prejdite sa po dúhovom priechode,“ napísalo na svoj facebookový profil veľvyslanectvo Holandska na Slovensku. 

Symbolický dúhový priechod je na Kamennom námestí. Holandská ambasáda za to poďakovala organizátorom Dúhového PRIDE Bratislava, LGBTI komunite a mestu Bratislava.  

Deviaty ročník Dúhového pochodu sa začal popoludní na Hviezdoslavovom námestí v hlavnom meste. Účasťou ho podporila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo a viac ako 30 veľvyslanectiev na Slovensku. 

LGBTI priaznivci chcú tento rok vyzvať politikov, aby tému LGBTI nezneužívali vo svojich predvolebných kampaniach. „Vyzývame politikov, aby s tým prestali a začali riešiť reálne problémy, ktoré na Slovensku majú. Najväčším problémom našej komunity je, že tu stále neexistuje žiadna právna ochrana pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny,“ uviedol organizátor Dúhového Pridu Martin Macko.

Hovorí, že do budúcna by chceli s mestom Bratislava nájsť iný spoločný verejný priestor v centre mesta. „Kapacitne nám Hviezdoslavovo námestie nestačí. Nemôžeme si tu dovoliť mnoho iných aktivít, ktoré by sme chceli,“ povedal Macko. Verí, že tento rok prekonajú hranicu 8 000 ľudí. 

„Každý rok máme aj menšie bezpečnostné opatrenia. Tento rok je nasadených menej policajtov ako v minulosti,“ informoval Macko. 

Účastníci sprievodu 9. ročníka festivalu Dúhový Pride v Bratislave 20. júla 2019. FOTO TASR - Martin Baumann

Na priebeh oboch pochodov dohliada dostatočný počet policajtov z radov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. „Nasadené sú zložky kriminálnej, poriadkovej aj dopravnej polície,“ priblížil pre TASR bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Organizátori Pridu sa nechcú vyhradzovať voči nikomu inému a nevnímajú ani iné iniciatívy, ktoré sa konajú v ten istý deň.

„Z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti i v právach. Z medzinárodného štandardu vyplýva, že každý je rovný v právach a každý má mať právo na ochranu svojho súkromia a rodinného života, a toto my na Slovensku zatiaľ nedodržiavame a najhoršie je, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako by sme tieto otázky a vzťahy mali riešiť,“ povedala Patakyová.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo