Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2019, 18:02

V koncentračných táboroch v Číne je podľa USA najmenej milión Ujgurov

V koncentračných táboroch v Číne je podľa USA najmenej milión Ujgurov

Námestník ministra obrany USA pre východnú Áziu Randall Schriver. Foto: dod.defense.gov

Čína svoje internačné tábory opisuje ako centrá odborného vzdelávania zamerané na zastavenie hrozby islamského extrémizmu.

Spojené štáty obvinili Čínu, že v "koncentračných táboroch" väzní viac než milión moslimov. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

"Komunistická strana (Číny) využíva bezpečnostné zložky na masové väznenie čínskych moslimov v koncentračných táboroch," povedal námestník ministra obrany pre východnú Áziu Randall Schriver na brífingu v Pentagóne počas diskusie o čínskej armáde.

Jeho vyjadrenia pravdepodobne zvýšia napätie s Pekingom, ktorý citlivo reaguje na medzinárodnú kritiku, a tzv. internačné tábory opisuje ako centrá odborného vzdelávania zamerané na zastavenie hrozby islamského extrémizmu, poznamenal Reuters.

Keď sa Schrivera jeden z novinárov opýtal, prečo použil spojenie "koncentračný tábor", odpovedal, že tento termín je na mieste, ak sa vezme do úvahy, že väznených je najmenej milión Ujgurov, s väčšou pravdepodobnosťou však takmer tri milióny, čo predstavuje značnú časť ich populácie.

Ujguri sú početné turkotatárske, prevažne moslimské etnikum žijúce v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny. Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Sin-ťiangu v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory absolvovali, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov. 

V Číne, a to najmä v Sin-ťiangu, žije v súčasnosti viac ako 11 miliónov Ujgurov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Slovenskí hokejisti nastúpia vo štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Fínsku, ktoré zdolalo v záverečnom zápase B-skupiny nad Českom 3:0 a stalo sa víťazom skupiny. Zápas sa odohrá vo štvrtok o 19.20 hod. 

pred 4 hodinami
pred 6 hodinami

Rusko tvrdí, že už odstránilo všetky míny z prístavu v Mariupole a okolitých vôd. Moskva obvinila Ukrajinu z toho, že na ochranu svojich prístavov rozmiestnila priamo v nich a ich okolí míny a niekoľko stoviek je unášaných po mori. Kyjev tieto tvrdenia označil za dezinformácie. Rusko po prevzatí kontroly nad oceliarňami má v rukách už celé mesto. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.