Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2019, 21:28

Manželský pár našiel na Liptove strieborný poklad z konca 15. storočia

Manželský pár našiel na Liptove strieborný poklad z konca 15. storočia

EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová

Za tento poklad si vtedajší človek mohol kúpiť napríklad až 80 kôz.

Manželskému páru z Liptova sa koncom marca počas víkendovej vychádzky do prírody podarilo objaviť výnimočný nález - strieborný poklad z prelomu 15. a 16. storočia.

Mince ležali v jame rozrytej po diviakoch v katastri obce Likavka neďaleko Ružomberka. Archeológ Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline predpokladá, že objav môže súvisieť s vypálením hradu Likava v roku 1527.

„Takýchto pokladov máme na Slovensku veľmi málo. Zvyčajne nachádzame poklady zo 17. storočia, teda z obdobia protihabsburských povstaní. Toto je naozaj veľmi výnimočný nález. Poklad obsahuje 1867 strieborných mincí - denárov. Medzi nimi sú jeden groš a dva zlaté dukáty. Váži vyše kila,“ priblížil Furman.

Pre vtedajšieho človeka mali tieto mince vysokú hodnotu. Pláca nádenníka na jeden deň v tom období bola šesť až desať denárov. Za tento poklad si vtedajší človek mohol kúpiť napríklad až 80 kôz.

Podľa archeológa má objav z hľadiska histórie nevyčísliteľnú hodnotu. „Nález je výnimočný aj v tom, že sme ho mali možnosť dokumentovať priamo na mieste bez akéhokoľvek zásahu, okrem diviakov, ktorí to miesto rozryli. Za svoju profesionálnu kariéru som nič podobné nezažil. Je to najkrajší nález počas mojich doterajších 13 rokov práce na krajskom pamiatkovom úrade,“ povedal.

O poklade doposiaľ zistili, že najmladšie mince pochádzajú z roku 1527. Neďaleký hrad Likava v tom období vlastnil Ján Zápoľský, ktorý bojoval o trón s Ferdinandom Habsburským. „Ide o obdobie po bitke pri Moháči, takže je to nádherný príbeh, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s vypálením hradu v roku 1527,“ uviedol Furman. Poukázal na to, že poklad tam mohol skryť niektorý zo Zápoľského prívržencov.

Vďaka duchaprítomnosti a poctivosti mladého manželského páru, ktorý okamžite po objavení pokladu kontaktoval pamiatkový úrad i políciu, mohli archeológovia nález zdokumentovať na jeho pôvodnom mieste. Podľa Furmana manželia dodržali všetky podmienky vyplývajúce z pamiatkového zákona a majú nárok na 100 percent hodnoty nálezu, ktorú určí znalec. „Myslím, že nálezcovia sa môžu tešiť na krásnu odmenu radovo v desiatkach tisíc eur,“ vyčíslil.

Poklad sa po vyčistení, roztriedení a ďalšom odbornom spracovaní a posúdení stane súčasťou novovzniknutej expozície archeológie v Liptovskom múzeu v Ružomberku, ktorú otvorili len pred niekoľkými týždňami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.

pred 2 hodinami

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach. Opatrenie platí s okamžitou platnosťou pre všetky osoby nad 12 rokov na verejných miestach, ako aj na súkromných miestach prístupných verejnosti. Výnimku majú ľudia pri športovaní, výkone intenzívnej fyzickej práce a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré im nedovoľuje nosenie rúška. (TASR)

pred 2 hodinami

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Česku sa v porovnaní s pondelkom zdvojnásobil. Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy v priebehu uplynulých 24 hodín. (TASR)

pred 3 hodinami

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, tretia zľava jeho manželka Susan Pompeová, druhý sprava šéf českej diplomacie Tomáš Petříček a tretia sprava jeho manželka Iva Petříčková si pripíjajú s pohármi piva počas návštevy pivovaru v Plzni.