Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. marec 2019, 08:15

Koncernom BMW, Volkswagen a Daimler hrozí pokuta za nelegálny kartel

Koncernom BMW, Volkswagen a Daimler hrozí pokuta za nelegálny kartel

Ilustračné foto - TASR/AP

Časopis Spiegel informoval, že kartel nemeckých automobiliek existuje už vyše 20 rokov.

Nemeckým automobilovým koncernom BMW, Volkswagen (VW) a Daimler hrozí pokuta pre nelegálny kartel. Podľa nemeckého časopisu Spiegel môže európsky protimonopolný úrad rozhodnúť o pokute už budúci týždeň. Európska komisia (EK) sa k článku nevyjadrila.

Spiegel uvádza, že automobilky sa okrem iného dohodli na tom, že do benzínových spaľovacích motorov nebudú montovať filtre pevných častíc. EK v septembri 2018 spustila oficiálne vyšetrovanie, predbežné preverovanie sa pritom začalo už v roku 2017.

Hovorkyňa Daimleru uviedla, že nebolo vznesené žiadne obvinenie. Otvorenie vyšetrovania neznamená, že EK odhalila protiprávne konanie. "Daimler plne spolupracuje s komisiou a podal žiadosť o ustanovenie korunného svedka," dodala hovorkyňa. Podobnú žiadosť predložil aj VW. Korunný svedok v kartelovom procese môže dúfať, že mu bude pokuta znížená alebo úplne odpustená.

Spiegel v júli 2017 informoval o karteli nemeckých automobiliek, ktorý mal existovať vyše 20 rokov. Podľa časopisu sa mali VW, BMW a Daimler, ako aj dcérske značky VW - Audi a Porsche, dohodnúť o modeloch, nákladoch, dodávateľoch a čistení výfukových plynov dieslových áut.

Do kartelu malo byť zapojených viac ako 200 zamestnancov dotknutých spoločností, ktorí sa stretávali na tajných rokovaniach. Súčasné oficiálne vyšetrovanie EK sa však týka iba témy emisií benzínových motorov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 3 hodinami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 3 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.