RTVS stopla vysielanie omše. Kňaz hovoril o referende

RTVS chcela z kázne gréckokatolíckeho kňaza vystrihnúť časť, v ktorej spomínal referendum o rodine. Keď to odmietol, nezaradila omšu do vysielania.

Gréckokatolícki veriaci ostali v nedeľu 18. januára zaskočení. Namiesto plánovanej liturgie v rusínskom jazyku si na Rádiu Regina vypočuli rímskokatolícku omšu, ktorú v tom čase vysielalo aj Rádio Slovensko.

Dôvod vyvolal veľké pobúrenie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Farár gréckokatolíckej farnosti Prešov – Sekčov Rastislav Baka, ktorý rozhlasovú omšu slúžil, vo svojej homílii spomenul ochranu rodiny a blížiace sa referendum. Keďže omša mala ísť až zo záznamu, RTVS kňaza požiadala o súhlas vystrihnúť túto pasáž. Na odmietavé stanovisko RTVS zareagovala nezaradením omše do vysielania.

Tieto informácie nám z RTVS potvrdili. „Inkriminovaná homília obsahovala priamu kampaň smerujúcu k účasti aj otázkam nastávajúceho referenda. Duchovný aj napriek výzve RTVS nesúhlasil so skrátením výlučne o inkriminovanú pasáž, a preto zodpovedný programový pracovník RTVS rozhodol o nezaradení bohoslužby do programu,“ odpísala na otázky Postoy.sk hovorkyňa RTVS Dominika Šulková. Podľa nej zodpovedný pracovník telerozhlasu postupoval „v súlade s internou smernicou RTVS, ktorá bola predstaviteľovi cirkvi zaslaná elektronickou poštou“.

Arcibiskup Babjak obhajuje neodvysielanú kázeň. Mika sa stretol so Zvolenským

Zdieľať

Smernica o pravidlách vysielania pred referendom 7.2.2015 podpísaná generálnym riaditeľom Václavom Mikom je dostupná na stránke RTVS.

Podľa informácií Postoy.sk arcibiskup Prešovskej archieparchie Ján Babjak o vzniknutej situácii komunikoval s riaditeľom RTVS a požiadal ho, aby bola omša bez akýchkoľvek zásahov odvysielaná dodatočne.

Keďže sa tak nestalo, arcibiskup Babjak zvolal na piatkové dopoludnie tlačovú besedu, na ktorej chcel verejnosť oficiálne informovať o konkrétnom prípade porušenia náboženskej slobody a slobody slova, ktorý sa v týchto dňoch stal v kontexte života Prešovskej archieparchie a o niektorých ďalších skutočnostiach“. Podľa najvyššieho predstaviteľa slovenských gréckokatolíkov „po 25. rokoch od nežnej revolúcie sme svedkami priameho útoku proti demokracii“.  

Aktuálne informácie sledujte v článku Arcibiskup Babjak obhajuje neodvysielanú kázeň. Mika sa stretol so Zvolenským.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: grkatpo.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo