Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2019, 11:19

Clintonová vylúčila svoju opätovnú prezidentskú kandidatúru

Clintonová vylúčila svoju opätovnú prezidentskú kandidatúru

Bývalá prvá dáma a ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová. Foto - TASR/AP

Clintonová nevylúčila, že by sa ešte niekedy mohla uchádzať o nejakú verejnú funkciu.

Bývalá prvá dáma USA Hillary Clintonová oznámila, že sa vo voľbách v roku 2020 nebude uchádzať o post prezidentky USA. Informovala v utorok agentúra AFP. 

"Nebudem kandidovať, ale chystám sa pracovať, vyjadrovať sa a brániť to, čomu verím," povedala Clintonová v pondelkovom rozhovore pre newyorský televízny kanál News 12.

Clintonová bola favoritkou prezidentských volieb v roku 2016, napokon však skončila na druhom mieste za súčasným šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, pripomína AFP.

Hillary Clintonová je podľa svojich slov hlboko znepokojená z aktuálneho vývoja situácie v USA a chce sa preto stále vyjadrovať k tamojšiemu dianiu. 

Bývalá ministerka zahraničných vecí a niekdajšia senátorka za štát New York Clintonová sa v poslednej dobe stretla s niekoľkými členmi Demokratickej strany, ktorí súperia o stranícku prezidentskú nomináciu alebo o kandidatúre uvažujú. Jedným z nich je podľa CNN aj bývalý viceprezident USA Joe Biden, ktorý ešte svoju kandidatúru oficiálne neoznámil.

"Povedala som im, aby nič nepovažovali za samozrejmé, aj keď máme dlhý zoznam ozajstných problémov a nesplnených sľubov súčasnej vlády, na ktoré je potrebné poukázať," povedala Clintonová.

Právnička Clintonová bola osem rokov prvou dámou USA, keď bol prezidentom jej manžel Bill Clinton (1993 - 2001). 

Vo voľbách v roku 2008 porazil Clintonovú v demokratických primárkach neskorší prezident Barack Obama. Ten si ju následne vo svojom prvom funkčnom období vybral za ministerku zahraničných vecí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rúška nebudú musieť nosiť od soboty už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia. (TASR)

pred 3 hodinami

Pápež František daroval do charitatívnej dražby Saganov dres s podpisom. V internetovej benefičnej dražbe We Run Together bol už vydražený za 30-tisíc eur Saganov bicykel. Oba zberateľské kúsky daroval slovenský športovec hlave katolíckej cirkvi na audiencii pred dvoma rokmi. (Vatican News)

pred 4 hodinami

Európska komisia schválila používanie remdesiviru na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19. Remdesivir bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly, čas vyliečenia u hospitalizovaných pacientov s COVID-19 skracuje o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni. (TASR)

pred 5 hodinami

Slovinsko sprísňuje pohraničný režim a v sobotu vyradí Chorvátsko, Česko a Francúzsko zo zoznamu „zelených krajín“, ktoré sa považujú za epidemiologicky bezpečné. Pre občanov týchto krajín to znamená 14-dňovú karanténu v Slovinsku. (TASR)