Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2019, 19:34

Obliehanie v Mogadiše sa skončilo zabitím všetkých extrémistov

Obliehanie v Mogadiše sa skončilo zabitím všetkých extrémistov

Zhorené autá po bombovom útoku v Mogadišu 28. februára 2019. FOTO TASR/AP

O život prišlo najmenej 24 ľudí.

Takmer deň trvajúci boj medzi ozbrojencami z extrémistickej skupiny Aš-Šabáb a miestnymi bezpečnostnými silami v somálskom hlavnom meste Mogadišo sa skončil v piatok zabitím všetkých ozbrojencov.

O život prišlo najmenej 24 ľudí, desiatky utrpeli zranenia. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť, informovala agentúra AP s odvolaním sa na somálsku políciu.

Ďalšie zdroje však uvádzajú iný počet obetí ozbrojenej konfrontácie. Agentúra DPA odvolávajúca sa takisto na predstaviteľa polície informuje o 35 mŕtvych vrátane piatich militantov. Agentúra AFP cituje splnomocnenca pre región Hamar Džajáb, ktorý hovorí o 19 mŕtvych.

Kapitán Muhammad Husajn pre AP uviedol, že útok sa začal okolo 19.00 h SEČ vo štvrtok večer odpálením dvoch áut. Jedno explodovalo v blízkosti bydliska odvolacieho sudcu, pričom bezpečnostné sily sa snažili zabrániť ozbrojencom preniknúť dnu.

Najmenej štyria ozbrojenci potom spustili paľbu na okolité domy, reštaurácie a hotely. Extrémisti sa potom zabarikádovali v budovách, v ktorých zadržiavali civilistov.

Desiatky automobilov v oblasti bojov zachvátil požiar.

K útoku sa prihlásila islamistická teroristická skupina Aš-Šabáb napojená na sieť al-Káida. Uviedla, že jej cieľom bol jeden z hotelov, v ktorom bývajú štátni zamestnanci.

Somálsko postihol po začiatku občianskej vojny v roku 1991 dlhoročný chaos a hlboký politický rozvrat, z ktorého sa krajina dostáva len postupne. Aš-Šabáb presadzuje v Somálsku radikálny výklad islamského práva šaría a často pácha aj samovražedné útoky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Štátnymi tajomníkmi Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa stali poslanci Vladimír Ledecký a Marek Antal (obaja Za ľudí). Ich nástupkyňami v parlamente budú Andrea Letanovská a Miriam Šuteková. Poslanecký klub Za ľudí má 12 členov. (TASR)

pred 3 hodinami

Na hokejovom sústredení na Orave sa 12 detí nakazilo koronavírusom. Možným zdrojom nákazy mohli byť dvaja tréneri z Prahy, ktorí sa o mladých športovcov starali. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne eviduje v okresoch Tvrdošín a Námestovo celkovo 18 pozitívnych výsledkov testovania. (MY, TASR)

pred 5 hodinami

Na Slovensku v piatok pribudlo 29 nakazených koronavírusom, otestovali 2 216 vzoriek. Nikto nezomrel ani sa nevyliečil, s ochorením COVID-19 je hospitalizovaných päť ľudí, z toho dvaja sú na JIS a jeden na pľúcnej ventilácii. Sedemdňový kĺzavý medián je na hodnote 13. (korona.gov.sk)

pred 6 hodinami

Bývalého francúzskeho premiéra Édouarda Philippa a ďalších dvoch ministrov budú vyšetrovať pre pochybnosti o spôsobe, akým pristupovali ku koronavírusovej pandémii. Philippe pritom len v piatok podal aj s celou svojou vládou demisiu. Vo funkcii ho nahradil Jean Castex, ktorý je jedným z autorov stratégie znovuotvárania krajiny po koronakríze. (TASR)