Obliehanie v Mogadiše sa skončilo zabitím všetkých extrémistov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Obliehanie v Mogadiše sa skončilo zabitím všetkých extrémistov

Zhorené autá po bombovom útoku v Mogadišu 28. februára 2019. FOTO TASR/AP

O život prišlo najmenej 24 ľudí.

Takmer deň trvajúci boj medzi ozbrojencami z extrémistickej skupiny Aš-Šabáb a miestnymi bezpečnostnými silami v somálskom hlavnom meste Mogadišo sa skončil v piatok zabitím všetkých ozbrojencov.

O život prišlo najmenej 24 ľudí, desiatky utrpeli zranenia. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť, informovala agentúra AP s odvolaním sa na somálsku políciu.

Ďalšie zdroje však uvádzajú iný počet obetí ozbrojenej konfrontácie. Agentúra DPA odvolávajúca sa takisto na predstaviteľa polície informuje o 35 mŕtvych vrátane piatich militantov. Agentúra AFP cituje splnomocnenca pre región Hamar Džajáb, ktorý hovorí o 19 mŕtvych.

Kapitán Muhammad Husajn pre AP uviedol, že útok sa začal okolo 19.00 h SEČ vo štvrtok večer odpálením dvoch áut. Jedno explodovalo v blízkosti bydliska odvolacieho sudcu, pričom bezpečnostné sily sa snažili zabrániť ozbrojencom preniknúť dnu.

Najmenej štyria ozbrojenci potom spustili paľbu na okolité domy, reštaurácie a hotely. Extrémisti sa potom zabarikádovali v budovách, v ktorých zadržiavali civilistov.

Desiatky automobilov v oblasti bojov zachvátil požiar.

K útoku sa prihlásila islamistická teroristická skupina Aš-Šabáb napojená na sieť al-Káida. Uviedla, že jej cieľom bol jeden z hotelov, v ktorom bývajú štátni zamestnanci.

Somálsko postihol po začiatku občianskej vojny v roku 1991 dlhoročný chaos a hlboký politický rozvrat, z ktorého sa krajina dostáva len postupne. Aš-Šabáb presadzuje v Somálsku radikálny výklad islamského práva šaría a často pácha aj samovražedné útoky.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo