Aktuálne 26. december 2014

Pätnásť neduhov cirkevnej kúrie podľa Františka. Viete, ktoré sú to?

Matúš Demko
Matúš Demko
Podľa portálu Svet kresťanstva je reforma Rímskej kúrie pápežom Františkom jednou z troch top udalostí roka 2014. Pred Vianocami sa jej zamestnanci stretli so Svätým Otcom na výmene sviatočných blahoželaní: počas príhovoru pápež František prirovnal Rímsku kúriu k ľudskému telu: má sa zdokonaľovať, n...
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Matúš Demko

Pätnásť neduhov cirkevnej kúrie podľa Františka. Viete, ktoré sú to?
Podľa portálu Svet kresťanstva je reforma Rímskej kúrie pápežom Františkom jednou z troch top udalostí roka 2014. Pred Vianocami sa jej zamestnanci stretli so Svätým Otcom na výmene sviatočných blahoželaní: počas príhovoru pápež František prirovnal Rímsku kúriu k ľudskému telu: má sa zdokonaľovať, n...

Podľa portálu Svet kresťanstva je reforma Rímskej kúrie pápežom Františkom jednou z troch top udalostí roka 2014. Pred Vianocami sa jej zamestnanci stretli so Svätým Otcom na výmene sviatočných blahoželaní: počas príhovoru pápež František prirovnal Rímsku kúriu k ľudskému telu: má sa zdokonaľovať, no neobchádzajú ju ani choroby, ktoré oslabujú službu Pánovi. Ktoré sú to?

1. Pocit nenahraditeľnosti„Bežná návšteva cintorínov by nám mohla pomôcť všimnúť si mená toľkých osôb, z ktorých si možno niektoré mysleli, že sú nesmrteľné, imúnne a nepostrádateľné!“ povedal pápež František.

2. Zanedbávanie oddychu. „Prospeje nám naučiť sa tomu, čo učí Kazateľ, že všetko má svoj čas a svoju chvíľu."

3. Srdce z kameňa. Je to choroba tých,  ktorí sa "skrývajú za papiere, a tak sa z nich stanú výkonné stroje a nie Boží ľudia."

4. Prehnané plánovanie. Predstavitelia Cirkvi nemajú byť účtovníci a obchodníci, ktorí všetko dokonale naplánujú. Treba nechať priestor aj pre tvorivosť Ducha Svätého. „Do tejto choroby upadáme, pretože vždy je ľahšie a pohodlnejšie uvelebiť sa vo vlastných statických a nemenných pozíciách.“ Svoje miesto má nielen plánovanie, ale aj "sviežosť, fantázia a novosť".

5. Zlá koordinácia. Jednotlivé časti tela nespolupracujú a telo prestane harmonicky fungovať. „Keď noha povie ramenu: «nepotrebujem ťa», alebo ruka hlave: «rozkazujem ja», spôsobí tak nepokoj a pohoršenie."

6. Duchovný Alzheimer. Tento pokles duchovných schopností vidieť „na tých, ktorí okolo seba stavajú múry a zvyky, stávajúc sa čoraz viac otrokmi modiel, ktoré si vykresali vlastnými rukami.“

7. Rivalita a márna sláva. „Prejavuje sa vtedy, keď sa vonkajšie zdanie, farby šiat a počestné insígnie stanú prvotným zmyslom života, zabúdajúc pritom na slová sv. Pavla: Nerobte nič z nevraživosti ani pre márnu slávu, ale v pokore pokladajte jeden druhého za vyššieho. Nech nik nehľadí iba na svoje vlastné záujmy, ale aj na záujmy iných.“

8. Existenciálna schizofrénia. Strata zmyslu pre realitu. Tí, ktorých napadla táto choroba, „vytvárajú tak svoj paralelný svet, kde dajú bokom všetko, čo striktne učia ostatných a začnú žiť skrytý a neraz nezriadený život. Dostať sa z tejto veľmi vážnej choroby umožní obrátenie, ktoré je rovnako naliehavé ako nevyhnutné."

9. Klebetenie, ohováranie, táranie. „Je to choroba podlých ľudí, ktorí, keďže nemajú odvahu hovoriť priamo, hovoria poza chrbát.“ Pápež František ju dokonca nazval "terorizmom klebetenia".

10. Zbožšťovanie šéfov. Podriadení sa vtierajú do priazne nadriadených pre osobný prospech. „Sú to obete karierizmu a prospechárstva, uctievajú si ľudí, a nie Boha.“

11. Ľahostajnosť voči potrebám druhých. Neochota podeliť sa so svojimi schopnosťami a znalosťami s kolegami. A škodoradosť.   

12. Zachmúrenosť. Prísnosť a tvrdosť voči „menejcenným“.  „Apoštol sa musí snažiť, aby bol človekom zdvorilým, vyrovnaným, nadšeným a radostným, ktorý odovzdáva radosť kdekoľvek sa nachádza. Srdce plné Boha je šťastné srdce, ktoré vyžaruje a nakazí radosťou všetkých, ktorí sú vôkol neho: to sa ihneď vidí!“

13. Všetky hrable hrabú k sebe. Pápež František kategorizuje trinásty neduh ako chorobu hromadenia, „keď sa apoštol usiluje naplniť existenciálnu prázdnotu vo svojom srdci hromadením materiálnych dobier nie preto, že ich potrebuje, ale aby sa cítil v bezpečí.“

14. Uzavreté kruhy. Už ste sa stretli s tým, že ste nesmeli rušiť niekoho kruhy, lebo ste nepatrili do jeho uzavretej skupinky? Pápež to nazýva rakovinou, ktorá škodí celému telu. Streľba do vlastných radov u kolegov je najzákernejším nebezpečenstvom.“

15. Predvádzanie sa. „Je to choroba osôb, ktoré sa nenásytne usilujú o znásobenie moci a za týmto účelom sú schopní klamať, osočovať a diskreditovať ostatných, dokonca i v novinách a časopisoch. Samozrejme preto, aby sa predvádzali a ukázali sa schopnejší ako iní.“

Pápež František predniesol katalóg možných chorôb Rímskej kúrie ako podnety pre predvianočné spytovanie si svedomia. Jeho podnety však nemusia ostať len v Ríme: dá sa zamyslieť, akými chorobami môže trpieť slovenská cirkevná administratíva - a ako nimi trpíme aj my sami. Veď najprv treba vidieť vo svojom oku brvno. Ostáva však veriť - spolu so Svätým Otcom, že tam, kde je choroba, je aj liek: "Uzdravenie je tiež plodom uvedomenia si choroby a osobného i komunitného rozhodnutia liečiť sa trpezlivo, starostlivo a vytrvalo."

-md-

Celý text zverejnila TKKBS 22.12.2014.

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0

Aktuálne

Najčítanejšie

Deň Týždeň
Diskusia 0