Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. máj 2014

Richard Vašečka: Volili kresťania istoty?

Zaujímate sa o politiku? Tak to ste jeden z mála. Znechutenie a rezignáciu ukázali aj sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP). Trinásť percent je jasný a drsný odkaz občanov politikom aj Európskej únii. Zároveň to signalizuje aj biedu našej spoločnosti. 20140327pht40028_original2....

Richard Vašečka: Volili kresťania istoty?

Zaujímate sa o politiku? Tak to ste jeden z mála. Znechutenie a rezignáciu ukázali aj sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP). Trinásť percent je jasný a drsný odkaz občanov politikom aj Európskej únii. Zároveň to signalizuje aj biedu našej spoločnosti.

Rád by som ponúkol svoj pohľad na výsledky volieb do EP a zároveň sa ohliadol naspäť za volebnou kampaňou. So špeciálnym dôrazom na volebné dilemy konzervatívneho voliča a ich záverečné rozuzlenie. Podobne ako v predvolebnom blogu „Zvolia kresťania Viskupiča?“ ponúknem fakty a čísla.

„Reči sa hovoria, chlieb sa je.“ Predvolebné dohady versus definitívne výsledky volieb. Pred voľbami sa šírili obavy z rizika, že hlasy kresťanov rozdelené medzi viaceré subjekty nakoniec posunú do EP liberálov. Mnohí zvažovali, že budú voliť „istoty“, t.j. KDH, na ktorého kandidátke všetci kandidáti deklarovali súlad s kresťanskou morálkou a hodnotami.

Napriek obavám KDH obhájilo s veľkou rezervou oba mandáty (nie ako pred piatimi rokmi, keď sa Mikolášik stal europoslancom vďaka 200 hlasom, ktoré chýbali SDKÚ). Celkovo však získalo o 16 000 hlasov menej ako v roku 2009, keď ich malo takmer 90 000. Pri pohľade na volebnú účasť vtedy a dnes (19,64% vs. 13,05%) to však znamená percentuálny nárast (10,87% vs. 13,21%). Členská základňa nesklamala a zabrala.

Zvyšné kresťanské hlasy však neprepadli, ani neposunuli do EP liberálov, práve naopak. Riziko, nad ktorým mnohí nariekali, sa zmenilo na využitú šancu a tak sme v týchto voľbách do Bruselu poslali viac kresťanov ako kedykoľvek predtým. Nie vždy musí riziko vyjsť, ale pamätajme si do budúcnosti: nebojme sa byť odvážni a očakávať viac. Radšej však podstúpim rozumné riziko a utrpím stratu, ako by som mal stráviť svoj život v strachu a sebaľútosti.

SDKÚ zažilo zadosťučinenie za minulé voľby, kde im tretí mandát ušiel o spomínaných 200 hlasov. Tentoraz získali dva mandáty vďaka 1600 hlasom (0,29%), o ktoré predbehli štvrté OĽaNO, ktoré tak získalo iba jeden mandát. Po jednom mandáte získali ešte NOVA-KDS-OKS, SaS, SMK a Most.

Opozičné subjekty, ktoré získali nad päť percent, tak zobrali jeden mandát Smeru (má ich teraz štyri, čo odráža 24,09%). Po prehratých prezidentských voľbách je to ďalší výprask vládnucej strany.

Inzercia

Okrem dvoch europoslancov za KDH (Záborská, Mikolášik) budú hlasom kresťanov v EP aj Branislav Škripek (OĽaNO, cca 15 500 preferenčných hlasov) a Janka Žitňanská (NOVA, 18 000). Obaja bez problémov prekrúžkovali lídrov svojich kandidátok vnímaných ako liberálov (Viskupič, resp. Kollár).

Na europarlament siahala aj proliferka s veľkými odbornými skúsenosťami z európskych štruktúr Veronika Remišová, sedmička na kandidátke OĽaNO. Som presvedčený, že keby mnohí kresťania neboli uverili bubáckej antikampani a kvôli strachu a úzkostlivému svedomiu by volili slobodne a nie na „istoty“, Škripek s Remišovou by predbehli SDKÚ a získali dva mandáty. Chýbalo spomínaných 1600 hlasov, pričom „rezerva“ KDH (čiže počet hlasov, o ktoré prevýšili tretie SDKÚ) činila vyše 30 000 hlasov! Čo chýbalo? Viac veľkodušnosti, prezieravosti či odvahy?

Namiesto Veroniky Remišovej je tam tak Ivan Štefanec z SDKÚ, ktorého však tiež možno považovať za politika s kresťanskými hodnotami.

Môžete namietať: „Po vojne je každý generál“ (alebo tréner hokejistov). Človek predsa nemôže byť veštec. To určite nie. Ale kresťan, skutočný kresťan, je povolaný byť prorokom, tzn. počúvať Boha a vnímať, čo hovorí Duch Boží. Rozoznávať znamenia časov. A hovoriť a konať podľa toho.

Zdá sa mi, že kolegovia z KDH viac počúvali svoj strach ako Boha, ktorý tvorí nové veci.

Napriek tomu im gratulujem a prajem všetko dobré. Pevne dúfam a očakávam, že nám naši kresťanskí europoslanci ukážu ako sa má spolupracovať a že sa to naučíme aj na Slovensku.

Richard Vašečka
Autor je poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Ilustračné foto: elections2014.eu

Odporúčame

NÁZOR RICHARDA VAŠEČKU: Hľadá sa niečo nové!

NÁZOR RICHARDA VAŠEČKU: Hľadá sa niečo nové!

nrsr-text.jpg Slovenskú politickú scénu charakterizuje v súčasnosti horúčkovité hľadanie niečoho ... nového. Okrem nových politických subjektov v parlamente ako je OĽaNO, príp. ešte stále SaS, je tu Nová väčšina Dana Lipšica, Alfa Rada Procházku a najnovšie aj projekt...

Evanjelizácia na pracovisku

Evanjelizácia na pracovisku

Niektorých možno odstraší už samotný názov tohto stĺpčeka, ale vydržte a možno zistíte, že táto téma nie je až taká hrozná, ako sa obávate. Boh nás všetkých priviedol na tento svet preto, aby nás pripravil na večnú radosť, ktorú s ním budeme prežívať v nebi. Táto slastná večnosť však nie je pripra...