Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. 05. 2014, 19:32

Richard Vašečka: Volili kresťania istoty?

Zaujímate sa o politiku? Tak to ste jeden z mála. Znechutenie a rezignáciu ukázali aj sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP). Trinásť percent je jasný a drsný odkaz občanov politikom aj Európskej únii. Zároveň to signalizuje aj biedu našej spoločnosti. 20140327pht40028_original2....

Richard Vašečka: Volili kresťania istoty?

Zaujímate sa o politiku? Tak to ste jeden z mála. Znechutenie a rezignáciu ukázali aj sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP). Trinásť percent je jasný a drsný odkaz občanov politikom aj Európskej únii. Zároveň to signalizuje aj biedu našej spoločnosti.

Rád by som ponúkol svoj pohľad na výsledky volieb do EP a zároveň sa ohliadol naspäť za volebnou kampaňou. So špeciálnym dôrazom na volebné dilemy konzervatívneho voliča a ich záverečné rozuzlenie. Podobne ako v predvolebnom blogu „Zvolia kresťania Viskupiča?“ ponúknem fakty a čísla.

„Reči sa hovoria, chlieb sa je.“ Predvolebné dohady versus definitívne výsledky volieb. Pred voľbami sa šírili obavy z rizika, že hlasy kresťanov rozdelené medzi viaceré subjekty nakoniec posunú do EP liberálov. Mnohí zvažovali, že budú voliť „istoty“, t.j. KDH, na ktorého kandidátke všetci kandidáti deklarovali súlad s kresťanskou morálkou a hodnotami.

Napriek obavám KDH obhájilo s veľkou rezervou oba mandáty (nie ako pred piatimi rokmi, keď sa Mikolášik stal europoslancom vďaka 200 hlasom, ktoré chýbali SDKÚ). Celkovo však získalo o 16 000 hlasov menej ako v roku 2009, keď ich malo takmer 90 000. Pri pohľade na volebnú účasť vtedy a dnes (19,64% vs. 13,05%) to však znamená percentuálny nárast (10,87% vs. 13,21%). Členská základňa nesklamala a zabrala.

Zvyšné kresťanské hlasy však neprepadli, ani neposunuli do EP liberálov, práve naopak. Riziko, nad ktorým mnohí nariekali, sa zmenilo na využitú šancu a tak sme v týchto voľbách do Bruselu poslali viac kresťanov ako kedykoľvek predtým. Nie vždy musí riziko vyjsť, ale pamätajme si do budúcnosti: nebojme sa byť odvážni a očakávať viac. Radšej však podstúpim rozumné riziko a utrpím stratu, ako by som mal stráviť svoj život v strachu a sebaľútosti.

SDKÚ zažilo zadosťučinenie za minulé voľby, kde im tretí mandát ušiel o spomínaných 200 hlasov. Tentoraz získali dva mandáty vďaka 1600 hlasom (0,29%), o ktoré predbehli štvrté OĽaNO, ktoré tak získalo iba jeden mandát. Po jednom mandáte získali ešte NOVA-KDS-OKS, SaS, SMK a Most.

Opozičné subjekty, ktoré získali nad päť percent, tak zobrali jeden mandát Smeru (má ich teraz štyri, čo odráža 24,09%). Po prehratých prezidentských voľbách je to ďalší výprask vládnucej strany.

Okrem dvoch europoslancov za KDH (Záborská, Mikolášik) budú hlasom kresťanov v EP aj Branislav Škripek (OĽaNO, cca 15 500 preferenčných hlasov) a Janka Žitňanská (NOVA, 18 000). Obaja bez problémov prekrúžkovali lídrov svojich kandidátok vnímaných ako liberálov (Viskupič, resp. Kollár).

Na europarlament siahala aj proliferka s veľkými odbornými skúsenosťami z európskych štruktúr Veronika Remišová, sedmička na kandidátke OĽaNO. Som presvedčený, že keby mnohí kresťania neboli uverili bubáckej antikampani a kvôli strachu a úzkostlivému svedomiu by volili slobodne a nie na „istoty“, Škripek s Remišovou by predbehli SDKÚ a získali dva mandáty. Chýbalo spomínaných 1600 hlasov, pričom „rezerva“ KDH (čiže počet hlasov, o ktoré prevýšili tretie SDKÚ) činila vyše 30 000 hlasov! Čo chýbalo? Viac veľkodušnosti, prezieravosti či odvahy?

Namiesto Veroniky Remišovej je tam tak Ivan Štefanec z SDKÚ, ktorého však tiež možno považovať za politika s kresťanskými hodnotami.

Môžete namietať: „Po vojne je každý generál“ (alebo tréner hokejistov). Človek predsa nemôže byť veštec. To určite nie. Ale kresťan, skutočný kresťan, je povolaný byť prorokom, tzn. počúvať Boha a vnímať, čo hovorí Duch Boží. Rozoznávať znamenia časov. A hovoriť a konať podľa toho.

Zdá sa mi, že kolegovia z KDH viac počúvali svoj strach ako Boha, ktorý tvorí nové veci.

Napriek tomu im gratulujem a prajem všetko dobré. Pevne dúfam a očakávam, že nám naši kresťanskí europoslanci ukážu ako sa má spolupracovať a že sa to naučíme aj na Slovensku.

Richard Vašečka
Autor je poslanec NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Ilustračné foto: elections2014.eu

Odporúčame

NÁZOR RICHARDA VAŠEČKU: Hľadá sa niečo nové!

NÁZOR RICHARDA VAŠEČKU: Hľadá sa niečo nové!

nrsr-text.jpg Slovenskú politickú scénu charakterizuje v súčasnosti horúčkovité hľadanie niečoho ... nového. Okrem nových politických subjektov v parlamente ako je OĽaNO, príp. ešte stále SaS, je tu Nová väčšina Dana Lipšica, Alfa Rada Procházku a najnovšie aj projekt...

Evanjelizácia na pracovisku

Evanjelizácia na pracovisku

Niektorých možno odstraší už samotný názov tohto stĺpčeka, ale vydržte a možno zistíte, že táto téma nie je až taká hrozná, ako sa obávate. Boh nás všetkých priviedol na tento svet preto, aby nás pripravil na večnú radosť, ktorú s ním budeme prežívať v nebi. Táto slastná večnosť však nie je pripra...

Prečo a koho treba ísť voliť do Európskeho parlamentu

Prečo a koho treba ísť voliť do Európskeho parlamentu

Tohoročné voľby do Európskeho parlamentu sa konajú krátko po tom, čo sme si začiatkom mája pripomenuli desiate narodeniny od nášho vstupu do Európskej únie. V poslednom čase sa preto veľa hovorí o výhodách a nevýhodách, ktoré nám prinieslo naše rozhodnutie stať sa členským štátom EÚ. eu-f...

Štefan Hríb: Ako kauza Bezák zmenila vnímanie cirkvi na Slovensku

Štefan Hríb: Ako kauza Bezák zmenila vnímanie cirkvi na Slovensku

Začnem minulosťou. Vnímanie cirkvi bolo dlhodobo zaťažené Tisovým Slovenským štátom a totalitou v ňom. Obľúbená téza časti slovenského katolicizmu „Krista zabili židia“ sa navyše počas vojny zhmotnila v deportáciách, ktoré neskoršie vnímanie cirkvi posunuli do až obludnej polohy. bezak-2a...