Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. august 2018

Detskí onkopacienti získali na olympiáde v Poľsku 58 medailí

Deti, ktoré prekonali onkologické ochorenie alebo stále bojujú so zákernou chorobou, sa v uplynulých dňoch zúčastnili 7. ročníka medzinárodnej Onko olympiády 2018 vo Varšave. 

Ako pre TASR v pondelok uviedla štatutárka prešovského OZ Športom k radosti Monika Brillová, súťažiaci prevažne z východného Slovenska získali 35 umiestnení a priniesli si 58 medailí, z toho 30 zlatých.

"Vo štvrtok (23.8) sme odleteli ráno o 10.00 h z košického letiska vládnym špeciálom do Varšavy, kde sa to všetko odohralo. Na poludnie nás prijali na ambasáde SR vo Varšave, kde sme sa naobedovali a prešli do Kráľovského parku. Po krátkej prechádzke nás už čakala Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Pilsudskiego vo Varšave, tradičné miesto onkologickej olympiády. Hlavným organizátorom siedmeho ročníka je Fundacja Spelnionych Marzeň - Nadácia splnených prianí, vďaka ktorej sme tento rok mohli zobrať viac detí zo Slovenska," povedala Brillová.

Slovensko na olympiáde reprezentovalo podľa jej slov 19 detí, ktoré sa otváracieho ceremoniálu zúčastnili spolu s účastníkmi z Ukrajiny, Rumunska, Litvy a Turecka a z jednotlivých onkokliník Poľska.

"Povzbudiť deti na otvorenie prišla aj posádka vládneho špeciálu na čele s kapitánom lietadla a zástupca veľvyslanectva SR v Poľsku. Zapálil sa olympijský oheň, zložil sľub, vyvesila sa zástava, a tak sa začali atletické hry a stolný tenis. V týchto disciplínach sme boli úspešní, získali sme spolu 11 umiestnení a 13 medailí a ako prvá hymna na olympiáde znela práve slovenská," priblížila Brillová.

"Druhý športový deň, sobota (25.8.), bol však pre Slovensko úspešnejší vzhľadom na futbal, lukostreľbu, plávanie a bedminton, kde sme získali spolu 24 umiestnení a 45 medailí vo všetkých športoch," doplnila Brillová.

"V nedeľu (26.8.) popoludní sme odleteli opäť vládnym špeciálom, kde deti mali pripravené detské šampanské a v celom lietadle hrala slovenská hudba. Deti si poobzerali lietadlo, dokonca aj kokpit a iné miesta," dodala Brillová s tým, že po prílete do Košíc ich ešte čakal obed a bowlingový turnaj.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.