Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2018

Iránske sily vypálili rakety na izraelské ciele na Golanských výšinách

Izraelská armáda je v ostatných dňoch v stave zvýšenej pohotovosti v dôsledku obáv pred možným útokom zo Sýrie.

Iránske sily so sídlom v Sýrii vypálili približne 20 rakiet na armádne pozície Izraela v oblasti susedných Izraelom kontrolovaných Golanských výšin. Oznámila to v noci na štvrtok izraelská armáda.

Izraelské obranné systémy "niektoré" z rakiet zachytili a škody na izraelskej strane boli minimálne. Uvádza sa to v stanovisku armády s tým, že Izrael taktiež nezaznamenal žiadne obete na životoch.

Izrael zmienený incident posudzuje veľmi vážne a naň odpovedal, povedal podľa správy agentúry AP hovorca armády Jonathan Conricus.

Izraelská armáda krátko pred zverejnením správy o iránskom útoku informovala, že na Golanských výšinách sa pred polnocou v noci na štvrtok rozozvučali sirény varujúce pred leteckým útokom.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s odvolaním sa na svoje zdroje potvrdilo, že ponad Izraelom okupované územie Golanských výšin preletelo lietadlo.

Ako doplnila agentúra AP, izraelská armáda je v ostatných dňoch v stave zvýšenej pohotovosti v dôsledku obáv pred možným útokom zo Sýrie. Irán spoločne s Damaskom obvinili Izrael zo série útokov na iránske ciele v Sýrii, ku ktorým došlo v uplynulých týždňoch. Tel Aviv účasť na týchto incidentoch nevyvrátil ani nepotvrdil.

Izrael obsadil Golanské výšiny na západe Sýrie počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a anektoval tento región v roku 1981, čo odsúdila Bezpečnostná rada OSN. Krátko po šesťdňovej vojne začala izraelská vláda Golanské výšiny osídľovať.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.