Irán vs. Turecko: neutíchajúca rivalita na Blízkom východe

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Irán vs. Turecko: neutíchajúca rivalita na Blízkom východe

Iránsky prezident Rouhání, turecký prezident Erdogan a ajatolláh Chámeneí na snímke zo stretnutia v roku 2015. Foto: irdiplomacy.ir

Na Blízkom východe je miesto pre jedného šacha alebo sultána, ale nie pre šacha a sultána.

Správy o tom, že vlády Iránu a Turecka dosiahli dohodu o sýrskom meste Idlib, ktoré je teraz v centre amerických záujmov, vynáša na svetlo vzťahy medzi dvoma najväčšími a najvplyvnejšími štátmi na Blízkom východe.

Ich súperenie sa datuje späť do polovice milénia vrátane jedenástich vojen a podľa slov Sonera Cagaptaya z Washington Institute dnes zostáva „najstaršou mocenskou hrou“ regiónu. Čo znamená súčasná dohoda a ako ovplyvní ich konkurencia budúcnosť regiónu?

Iránsky a turecký náprotivok sú pozoruhodné. Obe krajiny majú 80 miliónov obyvateľov (Egypt, tretia najrozľahlejšia krajina regiónu, má 96 miliónov obyvateľov). Obe krajiny sa môžu pochváliť starovekými civilizáciami, dlhou imperiálnou históriou, napätím s Ruskom a úspešným vyhýbaním sa európskemu kolonializmu. V moderných časoch sa každý z nich dostal po prvej svetovej vojne pod vládu nemilosrdných modernizátorov, po ktorých nasledovali ešte represívnejší islamisti.

Obe vlády pohŕdajú Západom, ale Irán je otvorene nepriateľský, zatiaľ čo Turecko formálne zostáva v NATO a zdanlivo sa snaží o získanie členstva v EÚ. Zdieľať

Súčasní lídri, iránsky ajatolláh Chámeneí a turecký Recep Tayyip Erdoğan požívajú takmer absolútnu moc a obaja sa horlivo snažia skrývať túto skutočnosť pod veľkým a hlučným aparátom volieb, parlamentov, kabinetov, zákonov a mimovládnych organizácií. Obaja sa usilujú viesť celé moslimské spoločenstvo, možno sa jedného dňa vyhlásia za kalifov. V ére tlmeného antisionizmu v arabských štátoch to dnes vynahradzujú Teherán a Ankara, pričom Iránska islamská republika hlasno popiera holokaust a Turecká republika prirovnáva Izraelčanov k nacistom.

V niekoľkých oblastiach Iránci pred Turkami viedli, ale neskôr ich Turci dohnali. Ajatolláh Chomejní sa dostal k moci v roku 1979 a Erdoğan v roku 2002. Irán má už veľmi dlho obrovské zásoby ropy a plynu, ale Turecko si nedávno vybudovalo pôsobivú ekonomickú základňu. Teherán rozmiestňuje svoje ozbrojené sily v zahraničí, vládne štyrom arabským hlavným mestám, zatiaľ čo Ankara stále bojuje s domácimi oponentmi, najmä s Gülenovcami a Kurdmi. Obe vlády pohŕdajú Západom, ale Irán je otvorene nepriateľský, zatiaľ čo Turecko formálne zostáva v NATO a zdanlivo sa snaží o získanie členstva v Európskej únii.

Chámeneího banditi zadržali amerických námorníkov na otvorenom mori, zatiaľ čo Erdoğan zadržiava rukojemníkov. Konšpiračné teórie, ktoré boli dlho iránskou výsadou, urobili za posledné dve storočia obrovské pokroky v Turecku, takže teraz sa môžu pochváliť tými najfantastickejšími špekuláciami v regióne. Obidvaja sa stali nadšenými spojencami venezuelského diktátora Nicolasa Madura. Ako hlava dlhšie zavedenej diktatúry si môže Chámeneí dovoliť relatívnu slobodu prejavu v porovnaní s Erdoğanovou obsedantnou túžbou po moci, vrátane toho, čo hovoria hráči basketbalu v Spojených štátoch, alebo toho, čo si myslia cestujúci prechádzajúci cez letisko v Istanbule.

Ich najvýznamnejšie rozdiely sa týkajú postojov ich občanov. Zatiaľ čo Chámeneí má podporu len u 15 percent obyvateľstva, Erdoğan môže rátať so 45 percentami, čo mu poskytuje legitimitu a dôveru, o ktorej môže Chámeneí iba snívať. Čiastočne to vyplýva z dlhého trvania existencie pod islamistickou vládou, čiastočne z rozdielov v príjme na obyvateľa, ktorý predstavuje v Iráne len 4 700 USD a naďalej stagnuje, oproti 10 700 USD v Turecku a stále sa zvyšuje.

Vývoj HDP v Turecku, Iráne a Egypte podľa údajov Svetovej banky. Zdroj: danielpipes.org

Kolaps iránskeho režimu je na dosah. To oslabuje islamizmus a povzbudzuje moslimov k tomu, aby vykročili k miernejšej a modernejšej forme svojho náboženstva. Väčšia popularita tureckej vlády a pokročilejšia verzia islamizmu jej poskytuje trvácnejšiu moc, čo z nej robí znepokojujúcejšieho dlhodobého protivníka. Blízky východ sa teda pravdepodobne stane svedkom veľkej zmeny, kde Irán bude na ceste k umiernenosti a Turecko sa stane najväčším nebezpečenstvom regiónu.

Blízky východ sa pravdepodobne stane svedkom veľkej zmeny, kde Irán bude na ceste k umiernenosti a Turecko sa stane najväčším nebezpečenstvom regiónu. Zdieľať

Bilaterálne vzťahy počas prvých rokov Erdoğanovej vlády (2002 – 10) prekvitali, keďže zdieľali islamistický svetonázor a nedôveru voči americkým záujmom v Iraku. Ale potom sa vzťahy zhoršili, v prvom rade preto, lebo obidva režimy sa snažili získať zahraničný vplyv a ako susedia sa nevyhnutne dostali do stretu. Ich najväčším, i keď nie jediným problémom bola vojna v Sýrii, kde Teherán podporoval šiítsky orientovaných džihádistov a Ankara tých sunitských. Vzťahy zhoršujú tiež ďalšie záležitosti, ako napríklad ich podpora opozičným stranám v Jemene, turecké inštalovanie radarov NATO na sledovanie iránskych aktivít a iránska podpora al-Kájdy proti Turecku.

Napätie dosiahlo vrchol, keď Ali Vaez z International Crisis Group (Medzinárodnej krízovej skupiny) uviedol, že Teherán a Ankara sú „na ceste ku kolízii“. Očakáva, že ak sa situácia ponechá nekontrolovaná, povedie súčasná dynamika až k bodu „väčšieho krviprelievania, narastajúcej nestability a väčšiemu riziku priamej ... vojenskej konfrontácie“. Cagaptay poetickejšie poznamenáva, že na Blízkom východe je miesto pre „jedného šacha alebo sultána, ale nie pre šacha a sultána“.

V tomto kontexte sa zdá, že dohoda o Idlib je krehká a dočasná. Teherán a Ankara sa pravdepodobne čoskoro obrátia proti sebe a s novou vervou budú pokračovať vo svojej neutíchajúcej rivalite.

Pôvodný text Iran versus Turkey, again vyšiel v denníku Washington Times, uverejnené so súhlasom autora.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo