Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2017

Lekári bez hraníc: V Sýrii zasiahli ľudí najmenej dve rôzne chemické látky

Obete utorňajších údajných chemických útokov v Sýrii majú príznaky zasiahnutia najmenej dvoma rôznymi chemickými látkami, informovala dnes medzinárodná charitatívna organizácia Lekári bez hraníc (MSF).

Uviedla, že obete útokov mali symptómy vystavenia nervovému plynu - mali zúžené zorničky, svalové kŕče a mimovoľné vyprázdňovanie čriev, čo podľa jej lekárov zodpovedá pôsobeniu nervového plynu sarín alebo podobnej chemikálie.

Zdravotnícky tím MSF ošetroval po útokoch v meste Chán Šajchún pacientov na sýrskom území, v nemocnici Báb al-Hawá blízko hranice s Tureckom. Obete útokov zaplavili miestne nemocnice a záchranári preto posielali pacientov do zdravotníckych zariadení po celej provincii Idlib, ako aj do susedného Turecka.

Organizácia MSF uviedla, že jej zdravotnícke tímy boli informované o zápachu bielidla z pacientov v iných nemocniciach, kde ošetrovali obete útoku, čo naznačuje, že boli vystavení plynnému chlóru. Uvedené správy podľa MSF "silno naznačujú, že obete... boli vystavené najmenej dvom rôznych chemickým látkam."

Plyn sarín bol podľa OSN použitý v roku 2013 pri chemických útokoch na predmestia sýrskej metropoly Damask kontrolované opozíciou, kde zahynuli stovky civilistov. USA vyhlásili, že zodpovednosť za to nesie sýrska vláda.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vyhlásila, že po útokoch v oblasti Damasku bolo zo sýrskych vládnych skladov odstránených 1300 ton chemických zbraní vrátane plynu sarín. Podľa povstalcov a predstaviteľov opozície si však sýrska vláda časť týchto zásob ponechala.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.