Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2016

UniCredit zvýši kapitál o 13 mld. eur a zruší 14.000 pracovných miest

Najväčšia talianska banka UniCredit zvýši svoj základný kapitál o rekordných 13 miliárd eur a zároveň v najbližších dvoch rokoch zruší vyše desatinu pracovných miest. Cieľom reštrukturalizačného plánu, ktorý banka dnes zverejnila, je vyriešenie problému zlých úverov za takmer 18 miliárd eur a zvýšenie ziskovosti.

Banka zverejnila, že v najbližších dvoch rokoch zruší približne 14.000 pracovných miest. To predstavuje asi 11 % z jej pracovnej sily. Okrem toho oznámila, že zatvorí približne štvrtinu z 3800 pobočiek.
      

Banka sa rozhodla k plánu reštrukturalizácie pristúpiť po tom, ako záťažové testy Európskeho úradu pre bankový dohľad (EBA) z júla tohto roka ukázali, že banka patrí k 12 najslabším z vyše 50 testovaných inštitúcií v Európskej únii. Od začiatku roka klesla hodnota akcií banky o viac než 50 % a jej hodnota v súčasnosti dosahuje menej než 15 miliárd eur.
      

Výkonný riaditeľ UniCredit Jean-Pierre Mustier uviedol, že "je to pragmatický plán, ktorého ciele sú dosiahnuteľné". Získané peniaze chce banka použiť na vykrytie strát zo zlých úverov. Ich celkový objem dosahuje 17,7 miliardy eur. Okrem toho by jej to malo pomôcť k zvýšeniu ziskovosti. Banka si stanovila, že v roku 2019 dosiahne čistý zisk 4,7 miliardy eur. V roku 2015 predstavoval zisk 1,7 miliardy eur.
      

Banka sa medzičasom postupne zbavuje niektorých aktív. Od júla, keď do vedenia spoločnosti nastúpil Jean-Pierre Mustier, už niektoré aktíva predala. Medzi nimi je aj podiel v poľskej banke Pekao, ktorý predala začiatkom decembra za približne 2,4 miliardy eur. V týchto dňoch zasa oznámila, že svoju divíziu správy majetku Pioneer predá francúzskej spoločnosti Amundi. Predaj aktív by jej mal priniesť takmer 3,9 miliardy eur.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.