Pri ruskom dronovom útoku na okraji ukrajinskej metropoly zahynul jeden človek a ďalších jedenásť ľudí sa zranilo.
Gubernátor Kyjevskej oblasti Mykola Kalašnyk to v nedeľu oznámil na sociálnej sieti Telegram s tým, že záchranári evakuujú obyvateľov výškovej budovy a snažia sa uhasiť požiar.
„Žiaľ, v dôsledku nepriateľského útoku na Vyšhorod zahynul jeden človek a jedenásť osôb je zranených. Medzi nimi je aj jedno dieťa,“ napísal Kalašnyk.
Ide o ďalší útok po tom, ako v piatok v noci zahynuli traja ľudia pri útoku dronmi a raketami, pričom státisíce ľudí po celej Ukrajine zostali bez elektriny.

Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP
Tím ukrajinských vyjednávačov v sobotu odcestoval do Spojených štátov na rokovania o americkom mierovom pláne na ukončenie vojny s Ruskom.
Pôvodný plán Washingtonu na ukončenie vojny na Ukrajine – vypracovaný bez konzultácií s jej európskymi spojencami – by znamenal, že by sa Kyjev stiahol zo svojej východnej Doneckej oblasti a Spojené štáty by de facto uznali Doneckú a Luhanskú oblasť i anektovaný Krymský polostrov za ruské.
Washington svoj pôvodný plán po kritike Kyjeva a Európy zredukoval, jeho súčasný obsah zostáva nejasný, pripomína AFP.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by sa mal v pondelok stretnúť v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a osobitný vyslanec USA Steve Witkoff sa stretnú s ukrajinskými vyjednávačmi na Floride v nedeľu, aby spoločne rokovali o mierovom pláne Washingtonu.
Na stretnutí sa zúčastní aj Jared Kushner, zať amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zelenskyj zdôraznil, že Kyjev naďalej spolupracuje s Washingtonom čo najkonštruktívnejším spôsobom. „Očakávame, že výsledky stretnutí v Ženeve budú teraz prerokované v Spojených štátoch,“ dodal.
Trump nalieha, aby Rusko a Ukrajina prijali návrh mierového plánu, ktorý sa pôvodne výrazne nakláňal k požiadavkám Moskvy. Následne bol revidovaný počas rokovaní medzi ukrajinskými a americkými predstaviteľmi v Ženeve, poznamenala agentúra DPA.
Vedúcim ukrajinskej delegácie na rokovaniach s USA bol doposiaľ Andrij Jermak, ktorý však v piatok odstúpil z funkcie vedúceho prezidentskej kancelárie.