Podali obžalobu na Tomia Okamuru Český opozičný politik a jeho hnutie SPD čelí obžalobe za podnecovanie k nenávisti

Český opozičný politik a jeho hnutie SPD čelí obžalobe za podnecovanie k nenávisti
Prípad sa týka kontroverzných plagátov z vlaňajšej kampane pred krajskými voľbami a voľbami do Senátu.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Štátny zástupca z Obvodného štátneho zastupiteľstva pre Prahu 1 vo štvrtok podal obžalobu na českého opozičného poslanca Tomia Okamuru a jeho hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) za podnecovanie k nenávisti.

Prípad sa týka kontroverzných plagátov z vlaňajšej kampane pred krajskými voľbami a voľbami do Senátu. Politikovi v prípade preukázania viny hrozia až tri roky väzenia. Na základe správy stanice ČT24 o tom informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Obvodný štátny zástupca pre Prahu 1 Jan Lelek podľa servera iDNES.cz k obžalobe uviedol, že obsah plagátov vzbudzoval či posilňoval negatívne emócie nenávistného charakteru voči migrantom negroidnej rasy a rómskemu etniku na území ČR.

Hnutie SPD vlani v lete v rámci predvolebnej kampane priviezlo na Václavské námestie v Prahe rozmerný bilbord, na ktorom bol muž tmavej pleti so zakrvavenou tvárou a nožom v ruke. Dopĺňal ho slogan „Nedostatok v zdravotníctve nevyriešia chirurgovia z dovozu“ a taktiež „Stop migračnému paktu EÚ“. Na inom plagáte boli rómske deti, ktoré fajčia cigarety, a pri nich nápis „Hovoria, nech chodíme do školy, ale naši to majú na háku“.

Polícia začala šéfa SPD stíhať vo februári tohto roka po tom, ako mu Poslanecká snemovňa odobrala poslaneckú imunitu. Proti obvineniu sa bránil tým, že plagát nemal s rasizmom nič spoločné. Stíhanie spája s vládnou koalíciou, ktorá sa podľa neho snaží kriminalizovať opozičné názory a docieliť, aby SPD nekandidovala v jesenných voľbách do Poslaneckej snemovne.

To zopakoval aj vo štvrtok vo vysielaní stanice ČT24 s tým, že vláda sa podľa neho chce za každú cenu udržať pri moci. Ak by sa to stalo, podľa Okamuru hrozí, že do ČR budú nasťahovaní moslimskí a africkí nelegálni migranti. „Ja to, samozrejme, neodvolám, ten plagát je pravdivý. Ja chcem bezpečnú ČR,“ podotkol šéf SPD. Dodal, že on sám je proti rasizmu a na plagáte sú len fakty, takže o rasizmus nejde.

Zdôraznil, že podľa advokátov hnutia došlo k závažnému procesnému pochybeniu, pretože SPD doteraz nebolo vypočuté a navyše im podľa jeho slov ani nebolo doručené rozhodnutie štátneho zastupiteľstva.

Za podnecovanie k nenávisti hrozia Okamurovi tri roky za mrežami, hnutiu SPD hrozí peňažný trest či v krajnom prípade aj zákaz činnosti.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Česko Sloboda a priama demokracia – Tomio Okamura Tomio Okamura
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 38 minútami

Počasie: Jasno až polooblačno, miestami prechodne zväčšená oblačno a ojedinele prehánky. Denná teplota od od 17 stupňov na severe do 29 stupňov na juhu. Severozápadný až severný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 9 hodinami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť proti progresivizmu, proti LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, ževoliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa podľa Bugára však Maďari do parlamentu nedostanú.„S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť