Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. október 2016

Zjavuje sa im sám Ježiš? Čo vieme o konverziách moslimov

Kým v roku 1960 pochádzalo z islamu menej než 200-tisíc kresťanov, v roku 2010 možno hovoriť o takmer desiatich miliónoch.
Zjavuje sa im sám Ježiš? Čo vieme o konverziách moslimov

Foto: Flickr.com/David Evers

Bývalá miss USA Rima Fakih konvertovala v apríli na kresťanstvo. V deň vraždy francúzskeho kňaza Jaquesa Hamela oznámil moslimský novinár Wall Street Journal konverziu. Z času na čas môžeme čítať podobné titulky, ktoré oznamujú prechod z islamu na kresťanstvo u známej postavy.

Nemajú však výpovednú hodnotu z globálneho pohľadu. Radoví moslimovia v islamských krajinách nemôžu svoje prípadné obrátenie „postnúť“ na sociálnu sieť. A vôbec, dejú sa tam konverzie?

Zjavuje sa moslimom Ježiš?

Už niekoľko mesiacov zaplavujú internet správy o konverziách moslimov v islamských krajinách, ktoré majú niečo spoločné. Sprevádzajú ich vraj zvláštne úkazy. Najčastejšie sa píše o tom, že moslim videl vo sne „muža v bielom“.

Tieto svedectvá pochádzajú zväčša od protestantských misionárov, ktorí chodia na Blízky východ, hlavne do utečeneckých táborov. V poslednom čase o tom často reportuje americký portál God Reports.

Napríklad 24-ročnému Danielovi sa v sýrskom utečeneckom tábore údajne prihodilo toto: Raz vošiel do jedného stanu, kde sedela osemčlenná moslimská rodina. Predstavil sa s tým, že im povie o Ježišovi. Všetci vraj úplne zmeraveli. Po chvíli mu vysvetlili, že večer predtým vošla do stanu biela postava so slovami: Som Ježiš, zajtra k vám pošlem človeka, ktorý vám o mne povie viac. A potom zmizla.

Ďalšie podivné svedectvo je z leta tohto roku. Evanjelizátor Erick Schenkel rozprával o skupine utečencov, ktorým sa zjavil Ježiš na palube lode pri plavbe Egejským morom. Preplnenému plavidlu hrozilo prevrátenie počas silnej búrky. Vtom sa objavila postava v bielom a počasie sa upokojilo. Migranti pristáli na gréckom pobreží, neskôr konvertovali.

Ďalšie príbehy hovoria napríklad o džihádistovi, ktorý sa snažil zabiť rodinu pastora, pôvodne moslima, avšak sám pri tom konvertoval. Alebo o moslimovi, ktorému sa zjavil Ježiš ako šofér autobusu.

Podľa jedného zo svedectiev sa loď s emigrantmi zachránila v búrke po tom, čo sa na palube objavila biela postava. (Ilustačné foto: TASR/AP)

Nech už si myslíme o týchto príhodách čokoľvek, suché dáta bez emócií ukazujú, že v moslimskom svete sa predsa len čosi hýbe.

Islam rastie, ale aj počet kresťanov z neho

Podľa štúdie rešpektovaného Pew Research Center by sa mal islam veľkosťou vyrovnať kresťanstvu okolo roku 2050. Kým kresťanstvo by malo mať v tom čase podiel 31,4 percenta, islam by sa mal dotiahnuť na úroveň 29,7 percenta populácie.

Islam pritom porastie dvojnásobnou rýchlosťou oproti iným veľkým náboženstvám, a to vďaka vysokej miere plodnosti v moslimských krajinách.

Americká stanica CBS ešte vlani informovala, že radikalizácia islamu zo strany ISIS mnohých moslimov odráza od vlastnej viery. Dôkazom majú byť práve svedectvá laických misionárov z Blízkeho východu, podľa ktorých za posledných 14 rokov, teda od pádu dvojičiek v New Yorku, konvertovalo na kresťanstvo viac moslimov ako za celých 14 storočí dejín islamu.

Zbierať dáta o tomto fenoméne nie je vôbec jednoduché a relevantných materiálov je málo.

Prečítajte si aj
Bojovník ISIS sa stal kresťanom. Vo sne ho varoval Ježiš Zdieľať

Rozsiahlejšiu štúdiu o kresťanoch s moslimským pôvodom (Believers In Christ From A Muslim Background: A Global Census) zverejnili v roku 2015 Duane Alexander Miller, profesor na St. Mary’s University v Texase, a Patrick Johnstone, dlhoročný editor knižnej série Operation World, ktorá mapuje stav kresťanstva v jednotlivých krajinách. A je zároveň základným zdrojom dát pre spomínanú štúdiu.

Ďalším zdrojom sú misionárske komunity. Miller a Johnstone zbierali od nich články a rôzne materiály, ktoré sa šírili internou komunikácou, či v už mailoch, alebo na konferenciách.

Inzercia

Pravdepodobne ide o prvú štúdiu svojho druhu, ktorá sa snažila vyskladať dáta o konverziách moslimov na globálnej úrovni. Autori sa pritom snažili odfiltrovať možné skreslenia. Prehnané odhady môžu mať na svedomí snahy o fundraising či nábor misionárov. Výskumníci zapojili do počítania aj faktor emigrácie, aby predišli duplovanému počítaniu – v moslimských krajinách aj na Západe.

Kontinuálny rast

Základným zistením je, že od roku 1960 možno sledovať výrazný nárast počtu známych konverzií z islamu na kresťanstvo. Väčšina prípadov sa podľa dvojice Miller a Johnstone týka evanjelikálnych a letničných denominácií, známe sú však aj konverzie na katolicizmus, respektíve ortodoxiu. Takisto evidujú prípady, keď konvertiti proklamovali moslimskú vieru a nasledovanie Ježiša zároveň.

Kým v roku 1960 pochádzalo z islamu menej než 200-tisíc kresťanov, v roku 2010 bolo možné hovoriť o takmer desiatich miliónoch. Sami autori upozorňujú, že je nemožné zhromaždiť presné dáta: „Ktorý výskumník príde na počet tajných veriacich v krajinách ako Saudská Arábia?“

Odhadovaný počet kresťanov z moslimského prostredia

Tieto údaje však výrazne skresľuje veľká vlna konverzií v Indonézii po roku 1965. Príčinou bol pád komunistického režimu, následné násilnosti v krajine v mene islamu a tiež legislatíva, ktorá požadovala registráciu do niektorého z piatich náboženstiev. Avšak aj bez Indonézie počet konverzií stúpa:

Údaje očistené o Indonéziu

Medzi najdôležitejšie faktory tohto javu patrí podľa štúdie v prvom rade zvýšený počet misionárov, ktorí prúdia aj do moslimských krajín, čo nebývalo bežné. Miller a Johnstone hovoria o šestnástich tisícoch misionárov, ktorí do takýchto krajín doteraz išli, a ďalšie tisícky tam pôsobili ako dobrovoľníci, ktorí sa zapájajú v ďalších, sekulárnych prácach. Ďalší faktor je tiež globalizácia, ktorá umožnila evanjelizácii využívať kanály ako satelitnú TV či internet.

Podľa štúdie je tiež badateľná súvislosť medzi nárastom konverzií a udalosťami, ktoré traumatizovali moslimský svet. Ukazuje to nasledujúci graf.

Počet konverzií v jednotlivých rokoch, napríklad v čase založenia Ál-Kajdy či pádu „dvojičiek“.

Čo sa týka konkrétnych krajín, z Afriky žije najviac kresťanov – bývalých moslimov v Nigérii (okolo 600-tisíc), v Etiópii (400-tisíc) a Alžírsku (380-tisíc). V Európe dominuje Bulharsko s odhadovaným počtom 45-tisíc obrátených moslimov, nasleduje Veľká Británia (25-tisíc) a Nemecko (15-tisíc). V USA je pre silnú emigráciu z islamských krajín prítomných podľa odhadov okolo 450-tisíc moslimov po konverzii.

Z ázijských krajín je na čele spomínaná Indonézia s 6,5 milióna kresťanov – exmoslimov, nasleduje Bangladéš (130-tisíc), Irán (100-tisíc), Saudská Arábia (60-tisíc) a Kazachstan (50-tisíc).

Štúdia Millera a Johnstona nezahŕňa odhady konverzií po rozmachu Islamského štátu. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.