Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. október 2016

Potápači vytiahli z vôd tatranských plies 191 kilogramov odpadkov

Potápači vytiahli z vôd tatranských plies 191 kilogramov odpadkov.

Urobili tak v rámci akcie Čisté vody, ktorá sa vo Vysokých Tatrách uskutočnila už po 23. raz. Jej cieľom je zlepšiť prostredie tatranských plies. Koná sa v rámci Medzinárodného festivalu potápačských filmov. „Potápači čistili Štrbské pleso, do ktorého sa posledné tri roky nedalo zanoriť, pretože zelené sfarbenie vody neposkytovalo dostatočnú viditeľnosť,“ informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Maroš Petrík.

Do vody s teplotou približne osem stupňov Celzia vošlo 28 účastníkov. Popradské pleso navštívili piati potápači a našli dva kg odpadkov, čo odráža úsilie organizátorov, že by ich malo byť stále menej. Z Velického plesa sa podarilo vyloviť 1,5 kg odpadkov. Tie sú podľa slov Petríka také ako každý rok. „Dosky, fľašky, obaly, plechovky z nápojov, špagáty, plastové poháriky ešte zo 70. rokov, nejaký železný klin,“ vymenoval. 

Českí a slovenskí potápači, sú medzi nimi aj ženy, robia všetko pre svoju bezpečnosť. „Každý, prv než sa zanorí, musí sa zapísať, rovnako aj keď sa vynorí. Chodí sa po dvojiciach, mali by mať so sebou aj kompasy,“ vysvetlil námestník riaditeľa s tým, že jazero má takmer 20 hektárov, na šírku asi 500 metrov, preto je potrebné byť opatrný. Potápači sa z vody vynárali zväčša s úsmevom. Dôvodom bol podľa Petríka pekný zážitok spod hladiny tatranských plies.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.