Trump po telefonáte s Putinom Okamžite sa začnú rokovania, vyhlásil. Putin hovorí o memorande o budúcich rokovaniach

Okamžite sa začnú rokovania, vyhlásil. Putin hovorí o memorande o budúcich rokovaniach
Ilustračné foto: TASR/AP
Kyjev podľa Volodymyra Zelenského skúma možnosť stretnutia delegácií z Ukrajiny, Ruska, USA a EÚ v Turecku, vo Vatikáne alebo Švajčiarsku.
4 minúty čítania 4 min
Vypočuť článok
Trump po telefonáte s Putinom / Okamžite sa začnú rokovania, vyhlásil. Putin hovorí o memorande o budúcich rokovaniach
0:00
0:00
0:00 0:00
Miro Pastorek
Miro Pastorek
Študoval evanjelickú teológiu v Prahe, bol redaktorom Katolíckych novín aj regionálneho týždenníka MY Naše novosti. V Postoji sa venuje spravodajstvu, trocha aj kultúre.
Ďalšie autorove články:

Šutaj Eštok chce chrániť slobodu slova Predošlé vlády tu zavádzali totalitnú spoločnosť, tvrdí. Od Fica chce, aby Rážovi a Migaľovi meral rovnako ako Kmecovi

36 rokov po Novembri Dve tretiny Slovákov veria, že za socializmu sa žilo lepšie. Je ich čoraz viac

Peter Kmec odstupuje O politických prepojeniach sme nemohli vedieť, Hlas bol vtiahnutý do hier vybavovačov

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Donald Trump po telefonáte s Vladimirom Putinom vyhlásil, že Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania, ktoré povedú k prímeriu a ku koncu vojny. „O podmienkach budú rokovať dve strany. Je to jediná možnosť, keďže len ony poznajú detaily, o ktorých nikto iný nevie,“ uviedol.

Trump pripomenul, že pápež Lev XIV. ponúkol Vatikán ako možné miesto rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou. „Nech sa proces začne!“ dodal.

Americký prezident oznámil, že o výsledkoch svojho telefonátu s Putinom okamžite informoval Volodymyra Zelenského, šéfku eurokomisie Ursulu von der Leyenovú, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a ďalších európskych politikov.

Ukrajinský prezident v prvej reakcii po telefonáte Trumpa s Putinom zopakoval, že Ukrajina nepristúpi na ruskú požiadavku stiahnuť vojakov z regiónov, ktoré Moskva síce neokupuje, ale nárokuje si ich. Na tejto požiadavke Rusko trvalo aj na posledných rokovaniach v Istanbule.

Kyjev podľa Zelenského skúma možnosť stretnutia delegácií z Ukrajiny, Ruska, USA a EÚ v Turecku, vo Vatikáne alebo Švajčiarsku.

Dodal, že čaká ďalší silný balíček sankcií voči Rusku od EÚ. Dôležité by podľa neho bolo aj to, aby USA uvalili sankcie na ruské banky a energetický sektor.

Rusko je ochotné spolupracovať na „memorande o budúcich rokovaniach“

Telefonát Donalda Trumpa a Vladimira Putina trval viac ako dve hodiny. „Myslím si, že to šlo veľmi dobre,“ uviedol americký prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social. Šéf Kremľa označil rozhovor za „úprimný, informatívny a užitočný“.

Trump pred telefonátom s Putinom niekoľko minút hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informuje agentúra Reuters. Noviny The Kyiv Independent píšu o dvoch telefonátoch medzi hlavami štátov v priebehu dneška.

Trump so Zelenským, s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom, nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, so šéfkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou a s predsedom Európskej rady Antoniom Costom telefonoval aj po rozhovore s Putinom. Hovorili spolu asi hodinu.

Zelenskyj podľa ukrajinských novín v telefonáte zdôrazňoval potrebu prímeria a dôležitosť toho, aby sa rozhodnutia o Ukrajine nediali bez účasti Kyjeva. Rusko myšlienku prímeria stále odmieta, upozorňuje The Kyiv Independent.

Rusko je podľa Putinových slov pripravené spolupracovať s Ukrajinou na memorande o budúcich mierových rokovaniach, ktoré by mohlo zahŕňať aj otázky budúceho prímeria a zásady urovnania konfliktu. Povedal, že snahy ukončiť vojnu sú „v podstate na dobrej ceste“.

Trump dodal, že keď sa „tento katastrofálny krvavý kúpeľ“ skončí, Rusko bude chcieť vo veľkom obchodovať s Amerikou. „Ja s tým súhlasím,“ povedal. Z obchodu podľa neho bude profitovať aj Ukrajina.

Trump je „frustrovaný z oboch strán konfliktu“

Americký viceprezident JD Vance dnes pred Trumpovým telefonátom s Putinom novinárom povedal, že situácia s vojnou na Ukrajine je „tak trocha v slepej uličke“. „Myslím si, že prezident Putin celkom nevie, ako sa z vojny dostať,“ cituje ho Reuters.

Dodal, že Trump chce ukončiť vojnu na Ukrajine. Ak však Rusko nebude mať ochotu ísť rovnakým smerom, USA si môžu povedať: „Stálo to za pokus, ale už viac robiť nebudeme.“

Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová dodala, že Trump chce vidieť prímerie, je však čoraz „unavenejší a frustrovanejší z oboch strán konfliktu“.

Telefonát medzi Trumpom a Putinom nasledoval po rokovaniach v Istanbule, kde Rusko a Ukrajina opäť nedospeli k dohode. Moskva na rozhovory vyslala delegáciu zloženú z nižšie postavených úradníkov a opakovala svoje požiadavky na ukrajinské územie vrátane Krymu a štyroch východných regiónov.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Donald Trump Vladimir Putin Vojna na Ukrajine Rokovanie
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 4 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť