Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2016

V GMB je prvá slovenská výstava svetoznámeho výtvarníka Augusta Rodina

Výber z tvorby svetoznámeho francúzskeho výtvarníka Augusta Rodina (1840-1917) je v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB).

 "Je to veľký príbeh dostať k nám túto výstavu. Podobne ako je veľký životný príbeh tohto umelca alebo zberateľa jeho diel Jeana Faura, po ktorom je pomenované múzeum výtvarného umenia v Aix-les-Bains. Že prvý raz na Slovensku vidíme Rodenove diela je veľká zásluha nášho umelca žijúceho vo Francúzsku Jána Zoričáka," konštatoval na štvrtkovej (8.9.) vernisáži výstavy riaditeľ GMB Ivan Jančár.
      

"Som rád, že 99 rokov po smrti Rodina sa nám podarilo uskutočniť túto výstavu," povedal sklársky výtvarník Ján Zoričák, ktorý mal v GMB tri výstavy a tým aj osobný vzťah k nej.
      

Žena s prekríženými nohami, Žena s kožušinou, Štúdia zozadu, Ležiaci akt a iné ženské akty v rôznych polohách spredu i zozadu sú na treťom poschodí galérie. Akvarelované kresby vytvoril Rodin v rokoch 1899 až 1915, teda na sklonku života. 
      

Podľa správcu zbierok Faurovho múzea v Aix-les-Bains André Lytarda bolo to v období, keď ho čoraz viac priťahovalo ženské telo pružných, dlhonohých modeliek na rozdiel od kyprých ženských aktov, aké tvoril jeho vrstovník Renoir. Rodin tieto grafické štúdie ženských modelov nazhromaždil zrejme v tisícoch kusov. Mladučké modelky nútil pózovať v bizarných polohách, keď často až strácali rovnováhu, obletoval s pocitom akéhosi gurmánskeho uspokojenia popritom pohotovo a okamžite skicoval, pretože mu šlo predovšetkým o plastickosť, dojem hĺbky, až sa mu z toho takmer zahmlievalo pred očami. 
      

"Vychádzajúc z prvotného hrubého náčrtu potom využíval skice pri tvorbe budúcich plastík alebo najčastejšie ako predlohu na prepracovanejšiu kresbu, ktorú často zvýraznil aj drobnými ťahmi štetca s nánosom farby. Úplne jemnučko a pôvabne vždy s gráciou a zmyselnosťou, aj keď na niektorých badať nádych erotiky. Všetkých 12 vystavených akvarelov je síce značne šibalských, no nikde žiadny prehrešok proti dobovej slušnosti," zhodnotil grafiky André Lytard.
      

Táto komorná kolekcia grafických diel je spestrená o dve sochárske štúdie: bronzovú sošku Tri nymfy a z patinovaného bronzu ženský akt Bolesť. Podľa Lytarda Rodin bol prvý umelec, ktorý trojrozmerne skonkretizoval také spracované koncepty ako lásku, šialenstvo alebo ľudskú bytosť v plnom rozsahu či tiež jej úpadok. 
      

Súbor litografií vznikol v roku 1915 v parížskom Clotovom ateliéri podľa Rodinových akvarelovaných kresieb. Umelec osobne kontroloval a revidoval prácu, ktorú vykonávali jeho asistenti ako takmer celé jeho sochárske dielo, na ktorom v jeho ateliéri pracovali desiatky asistentov - zhotoviteľov. Dve menšie plastiky dávajú len slabú predstavu o pracovnej horúčke panujúcej v Rodinovom ateliéri, odkiaľ vraj vzišli najkrajšie sochárske diela svojej doby.
      

Pri svojom úmrtí (1942) odkázal Jean Faure celú svoju zbierku impresionistických malieb a súdobých plastík mestu Aix-les-Bains s povinnosťou vystaviť ju v múzeu. Stalo sa tak v 1948, keď bol záväzok splnený a zbierka umiestnená do veľkej vily v talianskom štýle. Okrem 200 malieb Faurovo dedičstvo zahŕňa veľké množstvo diel Augusta Rodina. Zberateľ sa do tohto umelca zamiloval na prvý pohľad až tak, že vytvoril druhú najväčšiu francúzsku kolekciu jeho diel pozostávajúcu z 34 plastík, 13 akvarelovaných kresieb a tuctu litografií realizovaných podľa Rodinových návrhov.

Inzercia

Odporúčame

Počas summitu čakajú Bratislavu viaceré dopravné obmedzenia

Počas summitu čakajú Bratislavu viaceré dopravné obmedzenia

Bezpečnostné opatrenia počas summitu premiérov vlád a prezidentov členských krajín EÚ v Bratislave, ktorý sa uskutoční v piatok 16. septembra, budú na najvyššej možnej úrovni, pričom Ministerstvo vnútra (MV) SR spolupracuje aj so zahraničnými bezpečnostnými zložkami. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Andrea Dobiášová.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.