Na základňu koalície vedenej USA v Sýrii boli z Iraku vypálené rakety

Šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva z útoku obvinil alianciu viacerých skupín, ktoré podporuje Irán.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Viacero rakiet bolo vypálených v nedeľu z oblasti na severe Iraku na vojenskú základňu v Sýrii, na ktorej sú umiestnení aj príslušníci medzinárodnej koalície pod vedením USA, oznámili iracké bezpečnostné zložky. Informuje TASR podľa agentúry AFP.

Iracké sily uviedli, že útočníci na základňu medzinárodnej koalície na sýrskom území udreli približne o 21.50 h miestneho času (20.50 h SELČ). Ide o prvý výraznejší útok voči koaličným silám za obdobie niekoľkých týždňov, pripomína AFP.

Iracké sily podľa svojho vyhlásenia začali rozsiahlu pátraciu operáciu na severe irackej provincie Ninive, našli vozidlo, ktoré bolo pri útoku použité a zničili ho.

Šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán uviedol, že viacero rakiet bolo vypálených z územia Iraku na základňu, kde sú umiestnení aj americkí vojaci. Z útoku obvinil alianciu viacerých skupín, ktoré podporuje Irán.

Táto aliancia sa prihlásila k zodpovednosti za väčšinu útokov na americké sily v období od vlaňajšieho októbra do februára tohto roka, pripomína AFP. Aliancia tvrdí, že koná v rámci solidarity s Palestínčanmi a takisto vyjadruje hnev s podporou USA pre Izrael vo vojne v Pásme Gazy.

Koalícia pod vedením Spojených štátov od roku 2014 bojovala proti organizácii Islamský štát, ktorá vtedy obsadila rozsiahle časti Iraku a Sýrie. V rámci nej v Iraku stále pôsobí približne 2500 príslušníkov amerických ozbrojených síl a ďalších asi 900 v Sýrii.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
USA Raketa Irak Sýria
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 49 minútami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť proti progresivizmu, proti LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, ževoliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa podľa Bugára však Maďari do parlamentu nedostanú.„S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť