Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. február 2024, 20:32

Tresty za korupciu

Žilinka žiadal Pellegriniho, aby za veľké úplatky neznižovali tresty, no neuspel

Žilinka žiadal Pellegriniho, aby za veľké úplatky neznižovali tresty, no neuspel

Generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý týždeň zaslal lídrovi Hlasu list so svojimi pripomienkami k novele trestných kódexov, ktoré žiadal zapracovať. Vládna koalícia ho odignorovala.

Ešte predtým ako poslanec Tibor Gašpar za vládnu koalíciu predstavil pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona, generálny prokurátor Maroš Žilinka poslal predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu list, v ktorom formuloval svoje výhrady. Informuje o tom Denník N, ktorý má list k dispozícii.

Šéf prokuratúry dokonca spracoval svoje pripomienky pre vládnu väčšinu už do paragrafového znenia. 

Žilinka koalíciu Smeru, Hlasu a SNS žiadal, aby sprísnila tresty za korupciu, a to z dôvodu, že vládou navrhované tresty sú nízke a nebudú pre páchateľov týchto trestných činov odstrašujúce.

Generálny prokurátor napríklad navrhoval, aby za prijatie úplatku nad 650-tisíc eur hrozil trest 7 až 15 rokov a po dokázaní viny pred súdom by páchatelia nemohli uniknúť väzbe.

Ficova vláda ho však nevypočula. Naďalej trvá na miernejšej sadzbe 4 až 10 rokov, prípadne za určitých okolností aj s podmienečným trestom.

Rovnako nepochodil, keď žiadal o sprísnenie trestu za uplatenie verejného činiteľa pri obstarávaní zákazky do sumy 650-tisíc eur. Koalícia naďalej preveruje sadzbu 3 až 8 rokov, zatiaľ čo Žilinka žiadal 4 až 10 rokov.

Peter Pellegrini ani Maroš Žilinka vzniknutú situáciu zatiaľ nekomentujú.

Na spoločnom rokovaní v polovici januára s predsedom parlamentu a ministrom spravodlivosti Borisom Suskom generálny prokurátor vyhlásil, že pri prijímaní novely je dôležité, aby sa neznižovali možnosti štátu v boji proti závažnej kriminalite.

Čítajte tiež

Koalícia ide proti vlastným voličom

Najnovší prieskum agentúry Focus pre Transparency International Slovensko o trestoch za korupciu pritom ukázal, že viac ako dve tretiny voličov koalície nesúhlasia s tým, aby boli páchatelia korupcie trestaní menej prísne ako dnes. Pri voličoch Hlasu a SNS dokonca prekročilo toto číslo 70 percent.

Celkovo najviac sú proti znižovaniu trestov za korupciu voliči KDH, hnutia Slovensko a SaS. Nasledujú sympatizanti maďarskej Aliancie a Progresívneho Slovenska.

Nesúhlas so znižovaním trestov vyjadrilo aj 68 percent z tých, ktorí by v prvom kole prezidentských volieb podporili Petra Pellegriniho.

Naopak, za to, aby boli páchatelia trestaní menej prísne ako dnes, sa vyslovilo iba 23 percent Pellegriniho voličov. Presadenie novely by preto mohlo lídrovi Hlasu uškodiť v prezidentskej kampani.

Viac ako 87 percent sympatizantov Ivana Korčoka si nemyslí, že by mali byť tresty menej prísne.

Čo sa týka voličov Andreja Danka, so znižovaním sadzieb súhlasí až 30 percent sympatizantov lídra SNS a pri exministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi tak rozmýšľa 22 percent jeho voličov.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 5 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.