Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2016

Ministerstvo práce chce podľa viac profesionálnych rodín

Deti bez rodín by mali vyrastať čoraz viac u profesionálnych rodičov a menej v detských domovoch.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa o to podľa štátneho tajomníka Branislava Ondruša (Smer-SD) usiluje. Zároveň by mohli byť finančne viac podporení náhradní rodičia.

"Usilujeme sa vytvárať väčší tlak na to, aby rástol počet profesionálnych rodín. Nevieme to ale zmeniť zo dňa na deň. Musíme pripraviť aj profirodičov. Presun detí z detských domovov do rodín a rodinného prostredia sa tu deje, ale nedá sa to urobiť zo dňa na deň," povedal v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Ondruš. Ministerstvo má podľa neho záujem, aby starostlivosť o dieťa neprebiehala v inštitúciách, ako sú domovy, ale v rodinnom prostredí.

Súčasťou zmien, ktoré prebiehajú postupne, je podľa Ondruša aj finančné posilnenie pre náhradných rodičov. "Pripravujem štátny rozpočet na budúci rok a rozprávame sa o tom, ako nasmerovať výdavky do toho, aby sme viac podporili deinštitucionalizáciu. Teda viac podporiť to, aby deti vyrastali v rodinách, aj keď to nemôže byť ich vlastná rodina," uviedol Ondruš.

Opozičná poslankyňa Natália Blahová zo SaS upozornila Ondruša, že profesionálne rodičovstvo nie je na Slovensku novinka. "Máme ho v zákone 20 rokov. Aké nejde zo dňa na deň?" pýta sa Blahová. Zároveň pripomenula, že na dieťa v detskom domove ide mesačne 1200 eur, profesionálni rodičia dostávajú menej. Umiestňovanie detí do detských domovov podľa Blahovej finančne poškodzuje štát a ubližuje deťom a rodinám. "Profesionálne rodiny sú lacnejšie a čo je najdôležitejšie, šetrnejšie k deťom," zdôraznila. 

Blahová je zároveň presvedčená, že väčšina detí je v detských domovoch umiestnená zo sociálnych dôvodov. Dalo by sa tomu podľa nej zabrániť sanovaním týchto detí. "Keby sa s nimi robila aktívna sociálna práca, 50 percent detí by tam nemuselo byť," poznamenala.

Ondruš zdôraznil, že ak sa naozaj umiestňujú deti do detských domovov zo sociálnych dôvodov, maximálnym záujmom ministerstva práce a rodiny je, aby zostali v kontakte so svojimi rodičmi. "Aj v prípade, že sú z rôznych dôvodov umiestnené do detského domova," doplnil.

Ministerstvo sa zároveň podľa neho snaží vytvárať tlak na výstavbu sociálnych bytov, kde by mohli žiť sociálne slabšie rodiny a nemuseli by umiestňovať deti do detských domovov. "Usilujeme sa pretláčať, aby štát vo väčšej miere investoval do výstavby nájomných bytov," uviedol Ondruš. Aktívne v tom majú byť podľa neho aj samosprávy.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.