Štátny tajomník holandského ministerstva kultúry Steven van Weyenberg preberá vedenie ministerstva financií po tom, ako zo svojej funkcie odstúpila doterajšia ministerka Sigrid Kaagová. Tá sa rozhodla pracovať pre OSN v Pásme Gazy, kde prebiehajú ozbrojené strety medzi izraelskými silami a hnutím Hamas.
Van Weyenberg sa stal súčasťou vládneho kabinetu vlani v decembri, keď vo funkcii štátneho tajomníka nahradil Gunaya Uslu. Po necelom mesiaci v končiacej vláde preberá ministerstvo financií, ktoré bolo pridelené liberálnej strane D66.

Integrácia značnej časti moslimskej prisťahovaleckej populácie v západnej Európe aspoň na obdobie našej generácie stroskotala.
Nový minister bol poslancom parlamentu za stranu D66 celkovo 11 rokov. Pôsobil aj ako hovorca strany pre oblasť financií a sociálnych vecí. Určitý čas bol aj štátnym tajomníkom pre infraštruktúru v treťom kabinete bývalého premiéra Marka Rutteho.
Okrem Kaagovej sa svojej funkcie vzdal aj minister zdravotníctva Ernst Kuipers, rovnako člen D66. Jeho náhradník zatiaľ nebol vymenovaný.
Holandské parlamentné voľby sa konali 22. novembra. Odchádzajúci vládny kabinet zostáva vo funkcii dovtedy, kým nebude vytvorená nová koaličná vláda a vymenovaní noví ministri.
Rozhovory o vytvorení novej koaličnej vlády pod vedením krajne pravicovej Strany slobody (PVV) obnovili včera. Rokovania vedie bývalý minister vnútra Roland Plasterk, ktorý oznámil, že do začiatku februára predloží parlamentu správu o pokroku pri vytváraní novej vlády.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.