Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 11:39

Oblasť pri Istanbule postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,1

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke deviatich kilometrov v Marmarskom mori, približne 60 kilometrov južne od Istanbulu.

Zemetrasenie s magnitúdou 5,1 postihlo oblasť južne od najväčšieho tureckého mesta Istanbul. Otrasy bolo cítiť aj v niektorých častiach Istanbulu, kde ľudia v panike vybiehali na ulice. Informácie o prípadných zraneniach či materiálnych škodách neboli bezprostredne známe.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke deviatich kilometrov v Marmarskom mori, približne 60 kilometrov južne od Istanbulu, uviedol turecký úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií (AFAD). Budovy sa podľa reportérov agentúry AFP triasli na ázijskej i európskej strane Istanbulu. Televízie priniesli zábery, na ktorých vidno, ako ľudia v reakcii na otrasy vybiehali na ulice a snažili sa dostať do bezpečia.

Istanbul, najľudnatejšie mesto Turecka, sa nachádza blízko takzvaného severoanatolského zlomu, ktorý je jedným z najaktívnejších na svete, pripomína AFP. 

Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 s epicentrom na východnom okraji Istanbulu pripravilo v roku 1999 o život viac než 17-tisíc ľudí. Počet obyvateľov Istanbulu sa odvtedy zhruba zdvojnásobil na približne 16 miliónov.

Vo februári si dve mohutné zemetrasenia na juhovýchode Turecka vyžiadali životy dovedna viac než 50-tisíc ľudí. Zničili desaťtisíce budov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.