Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. december 2023, 16:35

Macron navštívi Katar, chce pomôcť dosiahnuť nové prímerie v Pásme Gazy

Francúzsky prezident tiež vyzval Izrael, aby objasnil svoje ciele voči Hamasu.

Francúzsko je veľmi znepokojené obnovením bojov v Pásme Gazy, uviedol v sobotu francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zároveň avizoval, že navštívi Katar, aby pomohol s rokovaniami o novom prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters.

Macron na tlačovej konferencii v Dubaji, kde sa koná klimatická konferencia OSN COP28, povedal, že súčasná situácia si vyžaduje zdvojnásobenie úsilia na dosiahnutie trvalého prímeria v Gaze a prepustenie všetkých rukojemníkov, ktorých militanti Hamasu zajali pri októbrovom útoku na Izrael.

Platnosť prímeria v Pásme Gazy vypršala v piatok po tom, čo sprostredkovatelia nedokázali vyjednať ďalšie predĺženie pokoja zbraní. Izrael a Hamas sa z kolapsu dohody o prímerí navzájom obviňujú.

Francúzsky prezident tiež vyzval Izrael, aby objasnil svoje ciele voči Hamasu. „Nachádzame sa v momente, keď izraelské úrady musia presnejšie definovať svoje zámery a konečný cieľ: úplné zničenie Hamasu, myslí si niekto, že je to možné? Ak je to tak, vojna bude trvať 10 rokov,“ uviedol.

„Pre Izrael v regióne neexistuje trvalá bezpečnosť, ak bude jeho bezpečnosť dosiahnutá za cenu životov Palestínčanov a tým aj za nevôľu verejnej mienky v regióne,“ dodal.

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua predtým v sobotu oznámila, že nariadila izraelským vyjednávačom v Katare, aby sa vrátili do Izraela, keďže rokovania uviazli v slepej uličke.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 4 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.