Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2023, 12:14

New York Times

Izrael prehliadal varovania o tom, že Hamas chystá útok

Izrael prehliadal varovania o tom, že Hamas chystá útok

Prepustená rukojemníčka Emily Handová sa stretáva so svojím otcom v Izraeli. Foto TASR/AP

Americký denník uviedol, že izraelské úrady dostali dokument, ktorý „bod po bode načrtol presne taký druh devastujúcej invázie“, pri ktorej začiatkom októbra v Izraeli zomrelo asi 1200 ľudí.

Redaktori New York Times mali možnosť do dokumentu nahliadnuť, ale presný termín útoku v ňom nebol uvedený. Niektoré jeho časti však s veľkou presnosťou opisujú to, čo sa 7. októbra odohralo. Začať sa mal raketovou paľbou, po ktorej ozbrojenci vo viacerých vlnách následne preniknú do Izraela po zemi i zo vzduchu.

Podľa amerického denníka dokument obsahoval aj citlivé informácie o izraelskej armáde a vedenie armády a rozviedky ho malo k dispozícii už dlhšie. Nie je však jasné, či sa k nemu dostali aj vysokopostavení politici.

Podľa vojenskej správy z minulého roka nebolo jasné ani to, či vedenie Hamasu plán schválilo. Varovanie analytičky izraelskej tajnej služby, že Hamas usporiadal podľa tohto plánu cvičenie, jej nadriadení ignorovali. Označila to za prípravu na začatie vojny, ale plukovník, ktorý si jej správu preštudoval, rozhodol, že treba „trpezlivo čakať“, uviedol New York Times.

Varovania nenaznačovali, že by sa Hamas chystal plán bezprostredne uskutočniť, a spravodajské služby aj naďalej verili, že líder Hamasu Jahjá Sinvár sa nesnaží o rozpútanie vojny s Izrael, uvádza denník.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred hodinou

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.