Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 10:11

Rozpočtová rada výrazne zvýšila odhad deficitu na tento rok

„Najvýraznejší negatívny vplyv predstavuje schválenie mimoriadneho príspevku pre dôchodcov vo výške 300 eur na poberateľa,“ vyčíslila RRZ v novembrovom rozpočtovom semafore.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v novembri výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejných financií na tento rok. Oproti jej októbrovej prognóze došlo k nárastu schodku o 539 miliónov eur na 7,31 miliardy eur alebo šesť percent hrubého domáceho produktu. K zhoršeniu odhadu prispeli najmä výdavky na mimoriadny príspevok pre dôchodcov.

„Najvýraznejší negatívny vplyv na odhad salda oproti predchádzajúcemu odhadu predstavuje schválenie mimoriadneho príspevku pre dôchodcov vo výške 300 eur na poberateľa, kde rozpočtový vplyv očakávame na úrovni 439 miliónov eur (0,4 percenta HDP),“ vyčíslila RRZ v novembrovom rozpočtovom semafore, ktorý aktualizuje každý mesiac.

V porovnaní s rozpočtom schváleným na rok 2023 prognózuje rada deficit nižší o 0,4 percenta HDP. Riziko jeho prekročenia tak ostáva naďalej nízke. Ministerstvo financií v poslednom zverejnenom odhade predpokladá tohtoročný schodok vo výške 7,55 miliardy eur alebo 6,2 percenta HDP, v porovnaní s ním je odhad RRZ nižší o 0,2 percenta HDP.

„V porovnaní s plánovaným deficitom mimo rezervy na energopomoc sa naopak odhaduje deficit vyšší až o 973 miliónov eur (0,8 percenta HDP),“ upozornila rada.

Očakávané výdavky na opatrenia vlády súvisiace s kompenzáciou cien energií dosahujú 2,967 miliardy eur (2,4 percenta HDP), z čoho výdavky v objeme 1,1 miliardy eur (0,9 percenta HDP) by mali byť financované z eurofondov. „Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový negatívny vplyv opatrení na deficit nižší oproti rozpočtu o 1,469 miliardy eur (1,2 percenta HDP),“ doplnila RRZ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami
pred 46 minútami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 3 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.