Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2023, 09:08

Česká snemovňa schválila štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

Premiér Petr Fiala zdôraznil, že po prvý raz od roku 2016 celkové výdavky štátu poklesnú.

Česká Poslanecká snemovňa včera večer schválila štátny rozpočet na budúci rok. Počíta so schodkom vo výške 252 miliárd českých korún (10,4 miliardy eur). Rozpočet ešte musí podpísať prezident Petr Pavel.

Opozičným stranám ANO a SPD sa v snemovni nepodarilo presadiť žiaden zo svojich pozmeňovacích návrhov na presuny financií medzi jednotlivými kapitolami.

„Vláda konsoliduje verejné financie. Rapídne sme pribrzdili tempo zadlžovania a vraciame sa do čias zodpovednej rozpočtovej politiky,“ vyhlásil minister financií Zbyněk Stanjura.

Na potrebu konsolidácie v čase rekordného zadlženia štátu a vysokých výdavkov na obsluhu štátneho dlhu poukázal aj premiér Petr Fiala. „Sme na ceste k vyrovnanému hospodáreniu,“ vyhlásil. Zdôraznil, že po prvý raz od roku 2016 celkové výdavky štátu poklesnú. „Likvidujeme vysoké (rozpočtové) schodky, ktoré nám zanechala vláda Andreja Babiša,“ dodal premiér.

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Alena Schillerová počas rozpravy hovorila o „najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny“. Ešte pred schválením návrhu varovala, že rozpočet zvyšuje prevádzkové výdavky štátu o 3,5 miliardy korún (144 miliónov eur) a znižuje investície na podporu hospodárskeho rastu o 18 miliárd korún (742 miliónov eur).

Okrem toho podľa nej rozpočet nezahŕňa mimorozpočtovú pôžičku, bez ktorej by bol deficit až na úrovni 270 miliárd korún (11,1 miliardy eur). V pléne tvrdila, že rozpočtovou prioritou Fialovej vlády je zbrojenie a byrokracia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Niektorí novinári od vraždy zmilitantneli a začali brať svoje povolanie ako nástroj pomsty za Jána Kuciaka,“ hovorí o zmene novinárčiny pri šiestom výročí vraždy investigatívneho novinára bývalý redaktor televízie JOJ Samuel Migaľ, ktorý pred voľbami vstúpil do strany Hlas. Vraždu Jána Kuciaka vníma ako hroznú tragédiu, ktorá sa však podľa neho roky politicky zneužíva. Čo si myslí o Marianovi Kočnerovi a prečo o ňom nechcel ako novinár informovať?

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.