Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2023, 06:54

Ničivé záplavy v Keni si vyžiadali už najmenej 120 obetí na životoch

Meteorológovia od septembra upozorňovali, že počas krátkeho obdobia dažďov budú dažde silnejšie než obvykle. Prezident Ruto predpovede spochybňoval a tvrdil, že k ničivým záplavám nedôjde, za čo si vyslúžil tvrdú kritiku.

Počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali rozsiahle záplavy v Keni, sa takmer zdvojnásobil na vyše 120. V dôsledku záplav je vysídlených vyše 89-tisíc domácností, ktoré sú teraz umiestnené vo viac ako 112 núdzových táboroch.

Keňa a krajiny takzvaného Afrického rohu donedávna zápasili s najhorším suchom za posledné štyri desaťročia. Teraz ich trápia ničivé záplavy spojené s prírodným javom El Niňo.

Kenský prezident William Ruto včera zvolal krízové zasadanie vlády v súvislosti s katastrofickou situáciou v krajine. Prisľúbil, že pre postihnuté oblasti vyčlení pomoc v hodnote miliónov dolárov.

Tamojšia vláda v sobotu informovala o 70 obetiach. Prezidentská kancelária po včerajšej mimoriadnej schôdzke uviedla, že o život prišlo ďalších 76 Keňanov a vyše 35-tisíc domácností muselo byť vysídlených.

„Abnormálne zrážky, ktoré sú dôsledkom javu El Niňo, spôsobili rozsiahle záplavy, ktoré bohužiaľ viedli k stratám na životoch, vysídleniu rodín, prepuknutiu chorôb, zničeniu infraštruktúry a majetku, ako aj k dlhodobým výpadkom elektrickej energie v Keni a mnohých častiach regiónu východnej Afriky,“ píše sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca a Kenský Červený kríž predtým podali mimoriadnu žiadosť o dotáciu vo výške 20 miliónov amerických dolárov na boj proti prírodnej katastrofe.

Kenskí meteorológovia od septembra upozorňovali, že počas krátkeho obdobia dažďov, očakávaného od októbra do decembra, budú dažde silnejšie než obvykle. Prezident Ruto však tieto predpovede spochybňoval a tvrdil, že k ničivým záplavám nedôjde, za čo si vyslúžil tvrdú kritiku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.