Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2023, 19:44

Český prezident Pavel

Pomoc Ukrajine je rovnako dôležitá ako starosť o ceny energií a tovarov

Nestabilita na východ od českých hraníc by krajinu podľa neho mohla ohroziť viac než terajšie vysoké ceny.

Pokračovanie pomoci Ukrajine vrátane vojenskej je podľa českého prezidenta Petra Pavla z dlhodobého horizontu rovnako dôležité ako starosť o ceny energií, tovarov či o infláciu v Česku. 

Povedal to v utorok po rokovaní s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a premiérkou Giorgiou Meloniovou na svojej prvej oficiálnej návšteve Ríma, informuje spravodajkyňa TASR.

Nestabilita na východ od českých hraníc by krajinu podľa neho mohla ohroziť viac než terajšie vysoké ceny.

Český prezident vyzdvihol, že Taliansko zastáva v otázke nutnosti pokračovať v podpore Kyjeva rovnaký názor ako Česko.

„To znamená, že budeme podporovať Ukrajinu nielen finančne, ale aj materiálne vrátane zbraní, pretože zastávame názor, že neúspech Ukrajiny bude neúspechom nás všetkých," povedal Pavel.

Inzercia

Taliansky prezident podľa agentúry ANSA na rokovaní s Pavlom uviedol, že solidarita s Kyjevom nevylučuje hľadanie ciest dialógu a mieru, ktorého podmienky však musia vyhovovať predovšetkým Ukrajine.

Témou diskusie českého prezidenta s talianskymi predstaviteľmi bola aj migrácia. Podľa Pavla je dôležité prispieť k ochrane vonkajších hraníc EÚ či lepšej readmisnej azylovej politike. Zdôraznil tiež potrebu spoločného európskeho postupu.

Prílev migrantov sa bude podľa neho opakovať aj v budúcnosti.

„Svet nebude stabilnejší, vplyv klimatickej zmeny bude podnecovať ďalšie migračné vlny a my musíme nájsť spoločnú európsku politiku na riešenie týchto problémov a musíme byť pripravení konkrétne pomáhať," vyhlásil. Pomoc by podľa jeho slov mala byť nielen finančná, ale napríklad aj v podobe poskytnutia logistického zázemia pre záchytné miesta, a to najlepšie v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 4 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.