Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2023, 12:14

V Dubline po tom, čo útočník na škole zranil nožom tri deti, prepukli nepokoje

V Dubline po tom, čo útočník na škole zranil nožom tri deti, prepukli nepokoje

Írski policajti zatýkajú muža počas demonštrácie. Foto TASR/AP

Po útoku je päťročné dieťa a jedna z učiteliek vo vážnom stave. Policajný komisár Drew Harris vyhlásil, že také násilie nezaznamenali už niekoľko desaťročí. Polícia v noci na piatok zadržala spolu 34 osôb.

"Uplynulú noc sme boli svedkami mimoriadne rozsiahleho násilia... Takéto niečo sme nevideli desaťročia," dodal.

Polícia v noci na piatok zadržala dovedna 34 osôb. Násilné protesty a potýčky s políciou vyvolal útok nožom pri základnej škole v írskej metropole, pri ktorom utrpeli zranenia tri deti. Vo veľmi vážnom stave je naďalej päťročné dievčatko a jedna učiteľka, uviedla polícia.

Harris pritom podľa Sky News poukázal na to, že ľudia sa zradikalizovali prostredníctvom sociálnych sietí a internetu po tom, čo sa tam začali šíriť fámy o štátnej príslušnosti útočníka.

Vážne zranenia počas potýčok v centre Dublinu utrpel aj jeden z príslušníkov írskej polície Gardaí (Strážcovia), ľahšie zranených je viacero ďalších policajtov. Celkovo ich bolo do zásahu nasadených približne štyristo. Počas nepokojov zhorel aj jeden autobus a jedno policajné vozidlo, 11 ďalších ich bolo poškodených. Terčom ničenia a rabovania sa stalo aj trinásť obchodov.

Polícia podľa komisára predpokladá, že dôjde k ďalším protestom. Írsky premiér Leo Varadkar medzitým uviedol, že demonštranti, ktorí sa dostali do potýčok s políciou a rabovali obchody, boli motivovaní "nenávisťou" a spôsobili Írsku "hanbu". Varadkar predtým informoval, že páchateľa útoku polícia zadržala.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.