Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2023, 14:19

Český prezident podpísal konsolidačný balíček, vláda ním chce ozdraviť financie

Zvýšiť sa majú aj spotrebné dane, najmä takzvané dane z nerestí. Drahší preto bude alkohol, cigarety či hazardné hry.

Český prezident Petr Pavel podpísal takzvaný konsolidačný balíček, ktorým chce vláda Petra Fialu znížiť deficit štátneho rozpočtu a ozdraviť verejné financie. Budúci rok by opatrenia mali štátu ušetriť približne 97 miliárd korún (takmer štyri miliardy eur).

Česi za posledný rok podľa Pavla dali zo svojich daní 70 miliárd korún na zaplatenie úrokov a obsluhu štátneho dlhu.

„Ak nič neurobíme, táto suma bude naďalej rásť a budeme tak zadlžovať naše deti a vnukov. A práve pre neudržateľné tempo zadlžovania Česka som sa rozhodol dnes podpísať balíček vládnych opatrení, ktoré nás majú priblížiť k stabilizácii verejných financií a k znižovaniu štátneho dlhu,“ vysvetlil dôvody svojho podpisu prezident. Neschválenie balíčka by podľa neho znamenalo neurobiť pre zníženie dlhu vôbec nič.

„Som rada, že prezident nepodľahol tlaku populistickej opozície a odborov,“ reagovala na Pavlov podpis šéfka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. Podľa nej je balíček nevyhnutné minimum, vďaka ktorému sa zlacní fungovanie štátu a zároveň sa zachová investičná aktivita.

Opozičné hnutie ANO balíček od začiatku kritizuje s tým, že ide len o daňové zmeny, ktoré budú mať zásadný vplyv na ľudí aj podnikateľov. Už vopred avizovalo, že ak prezident balíček podpíše, obráti sa zrejme na Ústavný súd. Hnutie to zatiaľ nepotvrdilo.

Balík opatrení mení 63 zákonov, a to najmä v daňovej oblasti. Najviac peňazí chce vláda získať vďaka zvýšeniu dane z príjmov firiem z 19 na 21 percent. Zásadnou je aj zmena DPH. Namiesto doterajších troch sadzieb majú byť len dve, a to 12 a 21 percent. V nižšej budú okrem iného potraviny, noviny a časopisy, platby za vodné a stočné či zdravotnícke pomôcky. Knihy by od DPH mali byť oslobodené úplne. Vo vyššej sadzbe však bude dojčenská voda, plienky či menštruačné pomôcky.

Zvýšiť sa majú aj spotrebné dane, najmä takzvané dane z nerestí. Drahší preto bude alkohol, cigarety či hazardné hry. Súčasťou konsolidačného balíčka je aj zvýšenie odvodov živnostníkov. Znovu tiež zavádza nemocenské poistenie pre zamestnancov.

Ruší tiež niektoré daňové výnimky, napríklad zníženie zľavy na manželku, zrušenie takzvaného škôlkovného či zľavy na študenta. Po tlaku najmä odborov sa však koalícia rozhodla zachovať daňové zvýhodnenie zamestnaneckých benefitov, ktoré chcela úplne zrušiť. V rámci kompromisu je však obmedzenie do výšky polovice priemernej mzdy v predchádzajúcom období.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.