Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 21:47

Srbskí poľnohospodári blokujú cesty, žiadajú vyššie dotácie a lacnejšie palivá

Blokády prichádzajú v čase, keď vládnuca Srbská pokroková strana a jej partneri vedú ostrú kampaň s opozíciou pred predčasnými parlamentnými voľbami vyhlásenými na 17. decembra.

Stovky poľnohospodárov zablokovali cesty v regióne Vojvodina na severe Srbska, ktorý je „obilnicou“ krajiny. Žiadajú viac dotácií a zrušenie spotrebnej dane na pohonné látky.

Blokády zastavili dopravu v niekoľkých častiach Vojvodiny. Prichádzajú v čase, keď vládnuca Srbská pokroková strana (SNS) a jej partneri vedú ostrú kampaň s opozíciou pred predčasnými parlamentnými voľbami vyhlásenými na 17. decembra.

Poľnohospodári, ktorých podporujú opozičné strany a hnutia vo Vojvodine, chcú, aby odchádzajúca vláda premiérky Any Brnabičovej zvýšila štátne dotácie zo súčasných približne 9000 dinárov (77 eur) na 35-tisíc dinárov (298 eur) na hektár. Požadujú aj štátom dotované úvery v roku 2024, stimuly na chov dobytka a produkciu mlieka, predaj nafty bez spotrebnej dane a reguláciu trhu s komoditami.

Ministerka poľnohospodárstva Jelena Tanaskovičová minulý týždeň uviedla, že celková suma poľnohospodárskych dotácií v rozpočte na rok 2024 predstavuje 100 miliárd dinárov (približne 853 miliónov eur). Poľnohospodárov požiadala, aby navrhli, ako tieto prostriedky správne rozdeliť.

Ďalšie rokovania medzi vládou a poľnohospodármi boli ohlásené na neskorší termín. V roku 2022 predstavovalo poľnohospodárstvo viac ako 6,7 percenta ekonomiky Srbska a viac ako 21 percent exportu tejto balkánskej krajiny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.