Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 21:05

Protektorát OSN v Pásme Gazy nie je riešením konfliktu, povedal Guterres

Generálny tajomník OSN povedal, že je dôležité premeniť tragédiu v Izraeli a Pásme Gazy na príležitosť. To podľa neho znamená prejsť rozhodným a nezvratným spôsobom k riešeniu v podobe dvoch štátov.

Protektorát OSN v Pásme Gazy by nevyriešil tamojší konflikt, uviedol generálny tajomník OSN António Guterres. Namiesto toho vyzval na „prechodné obdobie“ zahŕňajúce arabské krajiny a Spojené štáty, ktoré by viedlo k dvojštátnemu riešeniu konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Guterres povedal, že je dôležité premeniť tragédiu v Izraeli a Pásme Gazy na príležitosť. To podľa neho znamená prejsť „rozhodným a nezvratným spôsobom k riešeniu (izraelsko-palestínskeho konfliktu) v podobe dvoch štátov“. Šéf OSN načrtol, že po skončení vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas má byť posilnená Palestínska samospráva, ktorá prevezme zodpovednosť v Pásme Gazy.

Palestínska samospráva však podľa jeho slov nemôže ísť do Gazy sprevádzaná izraelskými tankami. To znamená, že na prechodné obdobie musí dozerať medzinárodné spoločenstvo.

„Nemyslím si však, že protektorát OSN v Gaze je riešením,“ dodal. Guterres vyzval na prístup viacerých zainteresovaných strán, ktorý by považoval USA za hlavného garanta bezpečnosti Izraela a arabské krajiny za nevyhnutné na podporu Palestínčanov.

„Všetci sa musia spojiť, aby vytvorili podmienky na prechod, ktorý umožní posilnenej Palestínskej samospráve prevziať zodpovednosť v Gaze“ a odtiaľ k dvojštátnemu riešeniu, uviedol. Generálny tajomník OSN zároveň znovu odsúdil zabíjanie civilistov – predovšetkým detí – v Gaze pri úderoch izraelskej armády, ktoré sú odvetou za útok Hamasu na Izrael zo siedmeho októbra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

HDP sa v treťom štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 1,1 percenta. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 11 percent a dosiahol 32,2 miliardy eur. V medzikvartálnom porovnaní po sezónnej úprave bol HDP reálne vyšší o 0,2 percenta. (šúsr, tasr)

pred 32 minútami

„Prekvapilo ma, že aj v Bratislave sú plné kostoly. Slovenský katolicizmus je vo viacerých veciach podobný poľskému katolicizmu z čias môjho detstva. Ten poľský prechádza rýchlejším vývojom,“ vraví v rozhovore poľský veľvyslanec na Slovensku Maciej Ruczaj. Hovorí, že obe krajiny spája, že počas komunizmu prešli až brutálnou modernizáciou, v Poľsku vníma ešte väčšiu odcudzenosť od svojich miestnych koreňov než na Slovensku.

pred 54 minútami

Na lavičke daviscupového tímu tenistov bude pokračovať Tibor Tóth, kapitánom ženského tímu v Pohári Billie-Jean Kingovej bude aj naďalej Matej Lipták. Kapitánov reprezentačných tímov pre rok 2024 schválil Výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu. (tasr)

pred 3 hodinami

Erik Černák prispel asistenciou k triumfu Tampy Bay nad Dallasom 4:0. Bodovo naprázdno vyšiel Juraj Slafkovský, no jeho Montreal zdolal Seattle 4:2. Arizona s Milošom Kelemenom zvíťazila nad Washingtonom 6:0. V drese hostí, ktorí prehrali druhý zápas za sebou, sa predstavil Martin Fehérváry. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.