Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 16:39

Zamestnanci UniCredit sa nevedia dohodnúť s vedením, zbierajú podpisy na štrajk

Odborári žiadajú výrazné zvýšenie platov.

Odbory v UniCredit Bank už niekoľko mesiacov neúspešne vyjednávajú s vedením banky o zvýšení miezd. Vedenie podľa nich odmietlo aj kompromisný návrh sprostredkovateľa a naďalej presadzuje svoje návrhy. S tým však odbory nesúhlasia, začali preto zbierať podpisy zamestnancov na vyhlásenie štrajku.

Banka kolektívne vyjednávanie v jeho priebehu nekomentuje.

Odborári dlhodobo upozorňujú, že podiel personálnych nákladov k výnosom je v rámci skupiny najnižší na Slovensku. Kým v UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia dosahuje tento ukazovateľ 18,74 percenta, v Nemecku predstavuje 28,06 percenta, v Taliansku 25,73 percenta, Chorvátsku 22,16 percenta a v Rumunsku 20,38 percenta. Lepšie na tom majú byť aj zamestnanci iných bánk na Slovensku, kde sa ukazovateľ pohybuje od 24 do 32 percent.

Pripomenuli, že v roku 2022 vzrástla banke ziskovosť medziročne o 32,6 percenta, tohtoročné mzdy však zamestnancom na Slovensku stúpli len o 6,19 percenta, čím nepokryli ani polovicu minuloročnej inflácie. "O nič lepšie na tom nemajú byť zamestnanci UniCredit Bank na Slovensku ani v budúcom roku. Napriek tomu, že banke počas prvého polroka 2023 narástol medziročne zisk o 23,4 percenta," konštatovala odborárka Jana Százsová.

Odborári v rámci kolektívneho vyjednávania požadovali navýšenie miezd od januára 2024 o tohtoročnú mieru inflácie, ako aj vyplatenie dovolenkového príspevku v júli vo výške 60 percent ich základnej mzdy. "Nakoľko sa obe strany nevedeli dohodnúť, do kolektívneho sporu vstúpil sprostredkovateľ. Zamestnanci banky boli ochotní akceptovať jeho návrh," zhodnotila Százsová. Malo ísť o plošné zvýšenie miezd o desať percent, a to nie od januára, ale až od apríla.

Aj tento návrh však banka podľa odborov odmietla. Od apríla chce zvyšovať platy plošne len o sedem percent. O ďalšie tri percentá majú vzrásť mzdy individuálne tým zamestnancom, ktorí na rovnakých pozíciách zarábajú rozdielne. Namiesto dovolenkového príspevku vo výške 60 percent mesačnej mzdy navrhuje banka vyplatiť jednorazový bonus vo výške 35 percent mzdy.

Odborári nechali o ponuke zamestnávateľa hlasovať svojich kolegov v ankete. Zúčastnili sa jej vyše tri štvrtiny zamestnancov a proti ponuke banky hlasovalo 83 percent. "Preto odbory začali zbierať podpisy na vyhlásenie štrajku," dodala Szászová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 15:19

Slovenská futbalová reprezentácia zarobila postupom na ME 2024 v Nemecku 9,25 milióna eur. O výške prémií informovala Európska futbalová únia pred dnešným žrebom finálového turnaja. Za víťazstvo v skupinovej fáze si navyše môže každý tím prilepšiť o milión eur, v prípade remízy bude bohatší o 500-tisíc eur. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.