Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 14:40

Firmám chýbajú zamestnanci, budú prijímať aj starších či menej kvalifikovaných

Firmám chýbajú zamestnanci, budú prijímať aj starších či menej kvalifikovaných

Ilustračné foto: TASR/Daniel Stehlík

Starších uchádzačov je podľa prieskumov ochotných zamestnať približne 30 percent firiem, 19 percent manažérov aktívne vyhľadáva zamestnancov v dôchodkovom veku.

Na konci roka plánujú firmy na Slovensku významné nábory zamestnancov, mali by byť najsilnejšie za posledné dva roky. Zamestnávatelia zmierňujú požiadavky a sú ochotní prijať aj takzvaných netradičných kandidátov, ktorí patria do vyšších vekových kategórií, nemajú vhodné zručnosti, sú dlhodobo nezamestnaní alebo pochádzajú z marginalizovaných komunít.

Dôvodom zníženia nárokov je miera evidovanej nezamestnanosti. Upozornila na to Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS). „Čistý index trhu práce očistený o sezónne výkyvy je v rámci celého Slovenska na úrovni + 15 percent. To znamená, že zamestnávatelia vo všetkých regiónoch plánujú viac ľudí prijímať ako prepúšťať,“ uviedla prezidentka APAS Zuzana Rumiz.

Vo väčšej miere chcú v tomto období vytvárať nové pracovné miesta aj firmy, ktoré svoje náborové plány doteraz odkladali. Deje sa tak podľa odborníka z APAS Róberta Čvapeka aj napriek tomu, že ekonomika smeruje len k miernemu rastu a stále pretrváva vyššia miera nestability. Možnosti pracovného trhu na Slovensku sú však takmer vyčerpané a v zamestnávaní cudzincov krajina zaostáva.

„Asi tretina zamestnávateľov je dnes ochotnejšia zamestnať uchádzačov, ktorí sú starší alebo chcú výrazne zmeniť svoje pracovné zameranie. Približne štvrtina by prijala aj tých, ktorí nespĺňajú všetky požiadavky a technické zručnosti alebo sú dlhodobo nezamestnaní. Pre týchto ľudí sa tak dnes otvára väčšia šanca vrátiť sa do pracovného procesu,“ priblížil Čvapek.

Starších uchádzačov je podľa prieskumov ochotných zamestnať približne 30 percent firiem, 19 percent manažérov aktívne vyhľadáva zamestnancov v dôchodkovom veku. Firmy, ktoré podnikajú na Slovensku, bojujú aj s nedostatkom talentov, ktorý dosiahol v globálnom meradle maximum za posledných 17 rokov.

Pre firmy bude najmä pri pracovníkoch bez potrebného vzdelania alebo technických zručností dôležité investovať do svojich zamestnancov. „Viac než tretina zamestnávateľov dnes plánuje investovať do vzdelávania svojich zamestnancov, a to najmä pri nižších vekových kategóriách, kde pracovníci ešte nedisponujú potrebnými zručnosťami. Ocenili by však pri tom aj pomoc zo strany vlády, napríklad vo forme odvodových úľav,“ dodala Rumiz.

Inzercia

Dnes treba vedieť

25. november 2023, 08:35

Hostia víkendových diskusných relácií:
RTVS Sobotné dialógy (12.10)
Roman Michelko, poslanec NR SR, SNS
Veronika Remišová, poslankyňa NR SR, predsedníčka strany Za ľudí

TA3 V politike (11.00)
Tomáš Taraba, minister životného prostredia SR, SNS
Martina Holečková, predsedníčka poslaneckého klubu KDH

RTVS O 5 minút 12 (11.55)
Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva SR, podpredsedníčka strany Hlas-SD
Marek Krajčí, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo, Slovensko, Za ľudí, KÚ

TV Markíza Na telo (13.00)
Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, podpredseda strany Hlas-SD
Branislav Gröhling, poslanec NR SR, podpredseda SaS

25. november 2023, 07:15

Slovenský hokejista Adam Ružička strelil na ľade Dallasu svoj tretí gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu. Útočník Calgary tým ukončil svoju sériu bez bodu, ktorá trvala desať zápasov, a prispel k víťazstvu 7:4. Jeho spoluhráč Martin Pospíšil nebodoval. Útočník Montrealu Juraj Slafkovský asistoval pri góle na 2:2 na ľade San Jose, v ktorom Canadiens triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch. (tasr)

25. november 2023, 06:50

Bývalého amerického policajta Dereka Chauvina zodpovedného za smrť Georga Floyda v piatok vo väznici v Arizone napadli a bodli nožom. Poskytli mu prvú pomoc a hospitalizovali ho. V dôsledku smrti Floyda v USA v roku 2020 prepukli masívne protesty za rasovú spravodlivosť. (tasr)

25. november 2023, 06:45

Počasie: Dnes bude na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Na juhu menej zrážok a tam v nižších polohách zrážky aj zmiešané. Najvyššia denná teplota 1 až 6 stupňov, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou -3 až 1 st. (shmú)

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.