Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 14:20

EÚ poslala ďalšiu pomoc Sudánu prostredníctvom humanitárneho leteckého mosta

V dôsledku bojov už v Sudáne podľa OSN zahynulo najmenej 9000 ľudí a milióny ďalších boli nútení opustiť svoje domovy, pričom mnohí z nich utiekli do susedných krajín.

Európska únia v rámci humanitárneho leteckého mosta poslala počas uplynulého víkendu ďalšiu pomoc do Sudánu. Uvádza sa to v tlačovej správe Európskej komisie (EK), ktorá situáciu v tejto africkej krajine označila za „nesmierne alarmujúcu“.

Lety financované z rozpočtu EÚ prepravujú zásoby pre humanitárnych partnerov pôsobiacich v Sudáne ako UNICEF alebo Emergency and Relief International. V máji 2023 EÚ spustila sériu humanitárnych operácií, ktorých cieľom je zaistiť nevyhnutné zásoby – lietadlá pristávajú v meste Port Sudan, prístave na brehu Červeného mora.

Od vypuknutia konfliktu v Sudáne v apríli tohto roku sa uskutočnilo už päť dodávok pomoci cez humanitárny letecký most do mesta Port Sudan. Celkovo bolo touto cestou doručených približne 161 ton liekov a ďalších zásob.

OSN tvrdí, že v dôsledku bojov v Sudáne zahynulo už najmenej 9000 ľudí a milióny ďalších boli nútení opustiť svoje domovy, pričom mnohí z nich utiekli do susedných krajín. Po celej krajine sa objavujú správy o páchaných zverstvách vrátane etnických čistiek a násilia páchaného na ženách.

Zničujúce dosahy konfliktu na živobytie, sektor poľnohospodárstva a ekonomiku viedli k tomu, že Sudán v súčasnosti patrí medzi štyri krajiny sveta najviac postihnuté hladom. Celkovú situáciu v Sudáne ešte zhoršila pokračujúca epidémia cholery, ako aj nedávna vlna záplav.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 08:33

Koalícia sa dohodla na zmene zákona vo veci Úradu na ochranu oznamovateľov. Novela zákona pôjde na decembrovú schôdzu parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Pre médiá to uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). (tasr)

01. december 2023, 07:07

Nový Zéland zakáže mobilné telefóny v školách

Oznámil to konzervatívny premiér Christopher Luxon. Jeho vláda sa takto snaží zlepšiť klesajúcu úroveň gramotnosti detí. Novozélandské školy sa kedysi pýšili vysokým hodnotením gramotnosti, ktorá patrila k najlepším na svete, ale úroveň čítania a písania sa zhoršila do bodu, keď už podľa niektorých výskumníkov nastala učebná „kríza“.

01. december 2023, 06:27

Počasie: Dnes bude prevažne zamračené, hmlisto. Na mnohých miestach sneženie. V južnej polovici postupne dážď alebo mrznúci dážď s tvorbou poľadovice. Denná teplota -1 až 4 stupne Celzia. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.