Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 11:40

Ruský HDP vzrastie podľa Putina o vyše 3 %, ekonómovia poukazujú na chudobu

V Rusku žije pod hranicou chudoby minimálne 15,7 milióna ľudí. Podľa ruského ekonóma Igora Lipica je reálna situácia v Rusku vážna napriek prezentovaniu pozitívnych ekonomických dát.

Ruská ekonomika vzrastie tento rok o viac než 3 percentá, povedal ruský prezident Vladimir Putin. To je optimistickejšia prognóza než tie predchádzajúce, ktoré poukazovali na rast pod touto hranicou. Informovala o tom agentúra Reuters.

V roku 2022 klesla ruská ekonomika o 2,1 percenta po tom, ako západné krajiny uvalili na Rusko rozsiahle sankcie v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Ruská vláda a centrálna banka však urobili viacero opatrení, ktorými ekonomiku postupne stabilizovali, a tento rok by sa mala opäť vrátiť k rastu, pričom na základe najnovších prognóz vyššiemu, než sa pôvodne čakalo.

„Celý čas sme prezentovali opatrné predpovede, že to bude o 2,7 percenta, o 2,5 percenta, o 2,8 percenta. Teraz s istotou môžeme povedať, že to bude o viac než 3 percentá,“ povedal Putin koncom minulého týždňa na Medzinárodnom kultúrnom fóre v Petrohrade.

Odhad ruskej centrálnej banky, ktorý zverejnila minulý mesiac, je však menej optimistický. Banka očakáva, že v tomto roku by ruská ekonomika mala zaznamenať rast v rozmedzí od 2,2 do 2,7 percenta.

Medzinárodný menový fond (MMF) je ešte opatrnejší. Rast ruského hospodárstva odhaduje na úrovni 2,2 percenta a na budúci rok počíta s výrazným spomalením tempa rastu na 1,1 percenta.

Inzercia

Inflácia dosiahla minulý rok 11,9 percenta a za tento rok centrálna banka očakáva rast v rozmedzí od 7 percent do 7,5 percenta. Niektorí ekonómovia odhadujú, že inflácia bude v závere roka ešte vyššia než 7,5 percenta, pričom časť z nich upozorňuje na rastúci počet ľudí prepadávajúcich sa do chudoby.

Štatistický úrad uviedol, že v Rusku žije pod hranicou chudoby, ktorá predstavuje hodnotu 14 375 rubľov, v prepočte 157 USD (144,4 eura) mesačne, minimálne 15,7 milióna ľudí. Aj podľa ruského ekonóma Igora Lipica je reálna situácia v Rusku vážna napriek prezentovaniu pozitívnych ekonomických dát.

„Skutočná situácia je zlá,“ povedal Lipic, pričom dodal, že po prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v marci budúceho roka, očakáva zhoršovanie ekonomickej situácie, v tom najlepšom prípade stagnáciu.

„Veľká časť ruskej populácie má veľmi nízke mzdy,“ povedal. Zároveň dodal, že on sám odhaduje, že pod hranicou chudoby, prípadne na jej hranici môže byť v Rusku zhruba 20 miliónov ľudí. Mnohí majú v dôsledku vysokých úrokových sadzieb dlhy a ekonómovia predpokladajú, že po prezidentských voľbách sa rubeľ môže opäť oslabiť.

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.