Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 07:56

Za Talibanu čelia v Afganistane politicky aktívne ženy väčšej nenávisti

Deje sa to v online priestore. Ženy obviňujú v nenávistných príspevkoch najmä z promiskuity, z klamania s cieľom získať azyl v zahraničí či z toho, že sú agentkami Západu.

Zneužívanie a nenávistné prejavy na internete zamerané na politicky aktívne ženy v Afganistane sa od návratu radikálneho hnutia Taliban k moci v auguste 2021 strojnásobili. Vyplýva to zo správy organizácie na ochranu ľudských práv Center for Information Resilience (CIR) sídliacej v Británii. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Počet nenávistných príspevkov sa podľa projektu Afghan Witness v druhej polovici roku 2022 v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021 zvýšil o 217 percent. Organizácia v rámci výskumu analyzovala viac než 78 000 príspevkov na takmer 100 účtoch politicky aktívnych žien v Afganistane na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

Podľa výskumu pochádzala väčšina príspevkov od mužov. Ženy obviňujú najmä z promiskuity, z klamania s cieľom získať azyl v zahraničí či z toho, že sú agentkami Západu. Niektorí sú presvedčení, že politicky aktívne ženy porušujú kultúrne a náboženské normy krajiny.

Zároveň organizácia uskutočnila hĺbkové rozhovory so šiestimi afganskými ženami. Respondentky v nich uviedli, že cez internet dostávajú správy s pornografickým materiálom a vyhrážajú sa im sexuálnym násilím a smrťou.

Hovorcovia Talibanu sa k správe bezprostredne nevyjadrili. Hnutie od roku 2021 zakázalo ženám a dievčatám vzdelávanie na stredných a vysokých školách, zamedzilo im prístup do parkov či telocviční a nariadilo im, aby si na verejnosti zahaľovali celé telo.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.