Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2023, 10:13

Duševné poruchy má o tretinu viac detí ako vlani, upozornil komisár pre deti

Duševné poruchy má o tretinu viac detí ako vlani, upozornil komisár pre deti

Komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: TASR/Pavol Zachar

Fyzického násilia je na slovenských školách menej, zvýšil sa však výskyt šikany a kyberšikany.

Na komisára pre deti Jozefa Mikloška sa s podnetmi pre šikanu obracajú viac rodičia ako deti, úrad komisára to chce zmeniť. Úrad v tomto roku doposiaľ zaznamenal 40 podnetov týkajúcich sa šikanovania detí.

„Dieťa, ktoré šikanuje, agresor, je často vystavované násiliu v domácom prostredí. Problém zvyšujúceho sa násilia na školách tiež vnímam v úzkej súvislosti so zhoršujúcim sa duševným zdravím detí,“ povedal komisár.

Komisár odporúča obetiam šikany, aby sa zdôverili osobe, ktorej dôverujú, že im pomôže. Alebo sa môžu obrátiť na linky pomoci, ako je napríklad IPčko, Linka detskej istoty či Linka detskej dôvery. Upozorňuje, že škola je povinná šikanu riešiť a nemôže ju ignorovať.

V téme šikanovania odporúča školám úzku spoluprácu s centrami poradenstva a prevencie v kraji. Pri šikane v malom rozsahu je vhodné zintenzívniť prevenciu na celej škole voči všetkým prejavom nátlaku, prípadne násilia medzi žiakmi. V prípade rozsiahlejšieho šikanovania nie je možné vylúčiť páchanie trestného činu, preto komisár v súlade s jeho pôsobnosťou kontaktuje orgány činné v trestnom konaní.

Deti sú najčastejšie šikanované spolužiakmi alebo žiakmi školy. V prípadoch, keď ide o šikanovanie žiaka učiteľom, prípadne vedením školy, komisár kontaktuje Štátnu školskú inšpekciu. „Je možno vhodné uviesť, že nie všetko konanie, ktoré sa javí zákonným zástupcom ako šikanovanie, aj ním je,“ varuje komisár.

Zároveň poznamenal, že za posledný rok bol podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zaznamenaný nárast duševných porúch u detí a mládeže až o 31 percent. U väčšiny z nich išlo o afektívne a stresom podmienené poruchy. Odborníkov v tejto oblasti je veľmi málo, podľa komisára je na Slovensku 47 pedopsychiatrov.

Štúdia Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) ukázala, že fyzické násilie na slovenských školách klesá, zvýšil sa výskyt šikany a kyberšikany. V porovnaní s rokom 2018 je menej školákov, ktorí zažili skúsenosť so šikanovaním a mlčia, zároveň sa viac z nich zdôverí učiteľom. Skoro tretina opýtaných zažila v škole výsmech, najčastejšie z postavy, konkrétne z nadváhy, pričom častejšie ho zažili dievčatá.

Mikloško avizoval, že v reakcii na výsledky štúdie bude v najbližšom čase iniciovať pracovné stretnutia s akademičkou Trnavskej univerzity v Trnave Margarétou Kačmarikovou a jej tímom. Podľa hovorkyne by výstupom malo byť pomenovanie návrhov prostriedkov nápravy, vyplývajúcich z HBSC.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 9 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 10 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.