Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
01. október 2023

Boj s korupciou

Triumf Smeru vráti krajinu pred vraždu Jána Kuciaka

Robert Fico urobí všetko pre to, aby zabezpečil sebe aj svojim ľuďom beztrestnosť. Za aktívneho prispenia Petra Pellegriniho.

Triumf Smeru vráti krajinu pred vraždu Jána Kuciaka

TASR – Martin Baumann

Hoci je to už viac ako päť rokov, pamätáme si to, akoby to bolo dnes. Nominanti Smeru na rôznych úrovniach dojili štát cez zmanipulované tendre. Podnikatelia blízki tejto strane zase ťažili z daňových podvodov.

Väčšinou úplne napriamo, len sem-tam sa skryli za bieleho koňa alebo schránkovú firmu. Miera rozkrádania verejných zdrojov dosiahla úroveň z druhej polovice 90. rokov, keď riadil krajinu Vladimír Mečiar.

Mohli si to dovoliť, keďže mali pod kontrolou políciu, prokuratúru aj tajnú službu. Organizovaná skupina okolo oligarchu Norberta Bödöra zabezpečila tzv. našim ľuďom pohodlné zázemie a beztrestnosť.

Zmenila to až hanebná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Policajti a prokurátori sa začali viac emancipovať a vyšetrovať aj korupčné a mafiánske kauzy s politickým pozadím.

Panika v Smere

Definitívny zlom však nastal až po voľbách 2020. Orgány činné v trestnom konaní začali stíhať aj vysokopostavených ľudí z éry Smeru. Počnúc Bödörom cez Tibora Gašpara a Roberta Kaliňáka až po Roberta Fica.

Za tri roky obvinili okolo 130 ľudí, zhruba štyridsať z nich už uznali za vinných aj súdy. A neboli to žiadne malé ryby, ale ľudia typu Bernard Slobodník, Ján Káľavský, Marián Kučerka alebo Dušan Kováčik.

V centrále Smeru nastala panika. Politici strany na čele s Ficom začali spochybňovať Štefana Hamrana, Daniela Lipšica aj vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Neváhali pritom zneužiť ani zostrihané nahrávky.

Takmer na každej tlačovke sa zároveň vyhrážali revanšom. V zápase o beztrestnosť im sekundovala aj generálna prokuratúra. Cez smutne známy paragraf 363 očistila viacerých podozrivých od nánosov zločinu.

Vendeta

Napriek tomu nemali Fico a spol. isté, že ich jedného dňa predsa len nepostavia pred súd. Po víťazstve Smeru v sobotňajších voľbách je však všetko inak. Rozbehnuté kauzy sa utlmia a nové sa nezačnú vyšetrovať.

Inzercia

Ako prví budú zrejme zo svojich funkcií odvolaní Hamran s Lipšicom. Policajného prezidenta môže vymeniť nový minister vnútra, špeciálneho prokurátora môže odvolať koalícia na čele so Smerom v parlamente.

Jeho kompetencie prevezme jeden z námestníkov generálnej prokuratúry, kam sa presunie aj agenda Lipšicovho úradu. Špeciálna prokuratúra buď prestane existovať, alebo ju dostanú do úplného područia generálnej.

O Hamrana s Lipšicom sa postará Fico osobne, „reformu prokuratúry“ prenechá Pellegrinimu. Jeho strana bola v tejto téme – vo finále kampane – vyhranenejšia ako Smer. Tiež má z minulosti v skrini viacero kostlivcov.

Veľké upratovanie

Triumf Smeru vráti krajinu pred Kuciakovu vraždu. Ak zostaví vládu s Hlasom, Fico a Pellegrini urobia maximum, aby zabezpečili sebe aj svojim ľuďom beztrestnosť. Nadlho dopredu, aby sa to nedalo ľahko zvrátiť.

Počas pobytu v opozícii nemali žiadne páky, aby „upratali“ nepohodlných vyšetrovateľov, prokurátorov a ich nadriadených. Ako cynickí technológovia moci už tentoraz nenechajú nič na náhodu.

Zmena kurzu v oblasti boja s korupciou na najvyšších miestach sa odrazí aj na atmosfére vnútri polície a špeciálnej prokuratúry. Keď padnú hlavy, viacerí vyšetrovatelia si zrejme podajú žiadosť o odchod do civilu.

Do ich práce je totiž možné zasiahnuť ľahšie ako do agendy špeciálnej prokuratúry. Pre Lipšicových ľudí bude bodom zlomu, ak im zoberú citlivé kauzy alebo z nich spravia len štatistov generálnej prokuratúry. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.