Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 13:09

Do Náhorného Karabachu dorazila misia OSN, Arménsko sa modlí za utečencov

Takmer všetci z pôvodne 120-tisíc obyvateľov Karabachu po vojenskom zásahu Azerbajdžanu ušli do susedného Arménska, čo vyvolalo utečeneckú krízu.

Misia Organizácie Spojených národov dorazila do azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach, odkiaľ do susedného Arménska ušla po vojenskom zásahu zo strany Baku takmer celá jeho etnická arménska populácia. Bude sa zaoberať predovšetkým humanitárnou pomocou, potvrdila kancelária azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva.

OSN získala prístup na toto územie prvýkrát po zhruba 30 rokoch. Arménski separatisti, ktorí ovládali región tri desaťročia, súhlasili s odzbrojením, rozpustením svojej vlády a opätovnou integráciou s Baku po minulotýždňovej bleskovej azerbajdžanskej ofenzíve.

Takmer všetci z pôvodne 120-tisíc obyvateľov Karabachu po vojenskom zásahu Azerbajdžanu ušli do susedného Arménska, čo vyvolalo utečeneckú krízu. Arménsko medzitým vyhlásilo dnešok za deň modlitieb za Náhorný Karabach. Na kostoloch po celej krajine sa rozozneli zvony a arménsky pravoslávny patriarcha Karekin II. slúžil liturgiu v hlavnej Ečmiadzinskej katedrále blízko hlavného mesta Jerevan.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.