Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 09:36

Ukrajina sa stala členom Rady guvernérov MAAE

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba zdôraznil, že Rusko musí stiahnuť svojich vojakov a personál zo Záporožskej jadrovej elektrárne a okamžite ju vrátiť pod plnú kontrolu Ukrajiny.

Ukrajinu zvolili do Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) spolu s ďalšími desiatimi štátmi, uvádza sa vo vyhlásení organizácie.

Rada je jedným z dvoch riadiacich orgánov MAAE. Zaoberá sa finančnými záležitosťami, bezpečnostnými normami a vymenúva generálneho riaditeľa agentúry. Pozostáva z 35 členov. Na roky 2023 – 24 do nej spolu s Ukrajinou boli zvolené Alžírsko, Arménsko, Bangladéš, Burkina Faso, Ekvádor, Holandsko, Indonézia, Kórea, Paraguaj a Španielsko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval štátom, ktoré podporili žiadosť Ukrajiny o členstvo v Rade guvernérov. Uviedol, že zvolenie Ukrajiny podčiarkuje jej rolu na medzinárodnej scéne, ale poskytuje jej aj reálne príležitosti ovplyvňovať prijímanie rozhodnutí, ktoré sú záväzné pre všetkých členov MAAE a celé medzinárodné spoločenstvo.

Ubezpečil, že Ukrajina zostáva spoľahlivým medzinárodným partnerom v oblasti využívania atómovej energie a vynaloží maximálne úsilie na posilnenie dôležitej úlohy MAAE i jadrovej bezpečnosti. Dodal, že jeho krajina chce prispieť k ochrane Európy pred „radiačným vydieraním“ zo strany Ruska, a to aj oslobodením jadrovej elektrárne v Záporoží od ruských okupantov.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba vo svojej reakcii na členstvo Ukrajiny v Rade guvernérov MAAE zdôraznil, že Rusko musí stiahnuť svojich vojakov a personál zo Záporožskej jadrovej elektrárne a okamžite ju vrátiť pod plnú kontrolu Ukrajiny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

V utorok zostalo v Česku zatvorených viac ako sedemtisíc škôl, továrne Škody na dve hodiny zastavili výrobu a vo veľkých mestách odbory organizovali protesty proti vláde. Ľudia protestovali proti úsporným opatreniam a zhoršujúcej sa životnej úrovni. Majú dôvod. Reálne mzdy v Česku poklesli vlani o desať percent a kúpna sila Čechov sa tak vrátila o päť rokov dozadu. Čo sa s českou ekonomikou deje? Píše Kristína Votrubová.

pred 6 hodinami

Premiér Robert Fico sa vo štvrtok stretne s americkým veľvyslancom Gautamom A. Ranom aj s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom. „Stretnem sa s americkým aj ruským veľvyslancom s rešpektom ku každému z nich, lebo nemám čiernobiele okuliare a odmietam politiku jedného jediného politického názoru," uviedol. (tasr)

pred 6 hodinami

Preferovaným kandidátom na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030 je Francúzsko, o štyri roky neskôr by sa mali uskutočniť v americkom stredisku Salt Lake City. Informoval o tom Medzinárodný olympijský výbor po zasadnutí exekutívy v Paríži. S oboma kandidatúrami teraz odštartuje separátne rokovania. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Poslanci koaličného Smeru doručili do parlamentu návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020. Na schôdzi chcú požiadať lídra opozičnej SaS a exministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil vzniknutú škodu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.