Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 09:16

Brazílsky súd zamietol Bolsonarovo odvolanie proti zákazu kandidovať

Brazílsky súd zamietol Bolsonarovo odvolanie proti zákazu kandidovať

Brazílsky exprezident Jair Bolsonaro. Foto: TASR/AP

Verdikt súdu znemožňuje 68-ročnému exprezidentovi kandidovať v prezidentských a kongresových voľbách v roku 2026 i v komunálnych voľbách v rokoch 2024 a 2028.

Najvyšší volebný súd v Brazílii zamietol žiadosť exprezidenta Jaira Bolsonara o zrušenie rozhodnutia z júla, ktorým mu táto inštitúcia zakázala pôsobiť v politike nasledujúcich osem rokov. Päť zo siedmich sudcov vtedy hlasovalo v neprospech exprezidenta, ktorý bol obvinený zo zneužitia politickej moci a médií a zo spochybňovania systému hlasovania pred minuloročnými voľbami.

Verdikt súdu znemožňuje 68-ročnému Bolsonarovi kandidovať v prezidentských a kongresových voľbách v roku 2026 i v komunálnych voľbách v rokoch 2024 a 2028.

V reakcii na zamietnutie svojho odvolania Bolsonaro vyhlásil, že ide o „bodnutie do chrbta“. Avizoval, že sa odvolá aj na Najvyšší federálny súd – najvyššiu súdnu inštanciu v Brazílii.

Bolsonaro ešte pred prehratými októbrovými voľbami spochybňoval férovosť elektronického hlasovacieho systému. Prokuratúra ho neskôr obvinila, že na základe týchto nepodložených tvrdení jeho stúpenci po voľbách vtrhli do prezidentského paláca, kongresu a na najvyšší súd.

Prokuratúra vyšetrovala aj prípad z 18. júla 2022. Bolsonaro vtedy podľa nej zneužil zamestnancov vlády, štátny televízny kanál a prezidentský palác v Brazílii, aby zahraničným veľvyslancom povedal, že elektronický hlasovací systém v krajine je zmanipulovaný. Tvrdil tiež, že volebný systém by mohol byť zmanipulovaný, aby sa výsledok obrátil proti nemu, čo viackrát zopakoval počas svojej kampane.

Tisíce Bolsonarových priaznivcov pobúrených jeho porážkou zablokovali diaľnice a utáborili sa pred kasárňami po celej krajine a žiadali, aby armáda zasiahla. Týždeň po Lulovej inaugurácii – ôsmeho januára – vtrhli v hlavnom meste Brazília do sídiel prezidenta, kongresu a najvyššieho súdu.

Proti Bolsonarovi sa na brazílskom najvyššom súde vedie päť vyšetrovaní.

Inzercia

Dnes treba vedieť

25. november 2023, 08:35

Hostia víkendových diskusných relácií:
RTVS Sobotné dialógy (12.10)
Roman Michelko, poslanec NR SR, SNS
Veronika Remišová, poslankyňa NR SR, predsedníčka strany Za ľudí

TA3 V politike (11.00)
Tomáš Taraba, minister životného prostredia SR, SNS
Martina Holečková, predsedníčka poslaneckého klubu KDH

RTVS O 5 minút 12 (11.55)
Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva SR, podpredsedníčka strany Hlas-SD
Marek Krajčí, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo, Slovensko, Za ľudí, KÚ

TV Markíza Na telo (13.00)
Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, podpredseda strany Hlas-SD
Branislav Gröhling, poslanec NR SR, podpredseda SaS

25. november 2023, 07:15

Slovenský hokejista Adam Ružička strelil na ľade Dallasu svoj tretí gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu. Útočník Calgary tým ukončil svoju sériu bez bodu, ktorá trvala desať zápasov, a prispel k víťazstvu 7:4. Jeho spoluhráč Martin Pospíšil nebodoval. Útočník Montrealu Juraj Slafkovský asistoval pri góle na 2:2 na ľade San Jose, v ktorom Canadiens triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch. (tasr)

25. november 2023, 06:50

Bývalého amerického policajta Dereka Chauvina zodpovedného za smrť Georga Floyda v piatok vo väznici v Arizone napadli a bodli nožom. Poskytli mu prvú pomoc a hospitalizovali ho. V dôsledku smrti Floyda v USA v roku 2020 prepukli masívne protesty za rasovú spravodlivosť. (tasr)

25. november 2023, 06:45

Počasie: Dnes bude na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Na juhu menej zrážok a tam v nižších polohách zrážky aj zmiešané. Najvyššia denná teplota 1 až 6 stupňov, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou -3 až 1 st. (shmú)

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.